2022 Zaćmienie słońca w Polsce, 25 października. Następny pojawi się dopiero w 2025 roku. Nie przegapcie tego!

Wiadomości

25 października wszystkie oczy będą mogły prześlizgnąć się po niebie w poszukiwaniu częściowego zaćmienia Słońca. Kiedy zaobserwujemy to wyjątkowe zjawisko i jak możemy się do niego przygotować? sugerujemy.

Od siedmiu lat nie mieliśmy okazji zaobserwować takiego zjawiska na niebie. 25 października czeka nas częściowe zaćmienie Słońca. Księżyc pokryje od 32% do 46% więcej. Powierzchnia naszego gwiezdnego dysku. Będzie można to zobaczyć w całej Polsce. Spektakl astronomiczny rozpocznie się rano.

2022 Zaćmienie słońca
2022 Zaćmienie słońca

Zaćmienie słońca 2022 – o której godzinie?

Częściowe zaćmienie Słońca czeka nas we wtorek 25 października. Według ekspertów to zjawisko będzie najgłębszym zaćmieniem Słońca obserwowanym w moim kraju od 2015 roku. Na najlepsze widoki mogą liczyć mieszkańcy północno-wschodniej Polski. Z ich punktu widzenia słońce będzie przesłonięte o 46%. u szczytu.

Kiedy nastąpi zaćmienie Słońca? Zjawisko to będziemy mogli obserwować od około 11:11 do 13:37. Największa faza zaćmienia będzie trwać od około 12:15 do 12:25, w zależności od regionu kraju.

Jak mogę obserwować zaćmienie słońca bez uszkodzenia wzroku?

Jeśli planujemy obserwować zaćmienie Słońca, musimy być odpowiednio przygotowani. Obserwując to zjawisko bez odpowiedniej ochrony oczu, możemy uszkodzić nasz wzrok – za sprawą promieniowania UV. W skrajnych przypadkach może być nawet możliwa utrata wzroku, dlatego wymagana jest ostrożność.

obserwować zaćmienie słońca
obserwować zaćmienie słońca

Jak więc oglądać zaćmienie Słońca? Po pierwsze, nie powinno się tego robić gołym okiem. Nie działają też teleskopy, lornetki czy aparaty fotograficzne – chyba że założymy na nie specjalny filtr.

Nie należy też oglądać zaćmienia przy użyciu kliszy fotograficznej i rentgenowskiej, przydymionego szkła, płyt CD lub starych dyskietek.

Według Centrum Nauki Kopernik zaćmienie najlepiej oglądać przez specjalny filtr wykonany z mylaru aluminiowego o gęstości optycznej ND 5.0. Z tego materiału powstają specjalne okulary do oglądania zaćmień słońca. Można je kupić w niektórych sklepach optycznych. Bezpieczną metodą jest również rzutowanie obrazu z teleskopu na biały papier.

Bezpieczniejszym sposobem oglądania zaćmienia Słońca jest rzutowanie obrazu z teleskopu na biały papier.

Wideo z ostatniego zaćmienia w Polsce, 2015 r.

Zaćmienie słońca w Polsce
Podziel się

Dziennikarz, pasjonat, zawsze na bieżąco z wydarzeniami na świecie. Ukończył Politechnikę Warszawską. Staż w Guardianie. Dziennikarskie doświadczenie 7 lat, InnowacjaPolska w mojej opinii jest najlepszym młodym i rozwijającym się projektem newsowym w Polsce.

Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska