40564 lata więzienia dla prezesa giełdy kryptowalut

40564 lata więzienia dla prezesa giełdy kryptowalut Technologii


Wiadomość
sprzęt i soft
2 września 2022, 18:45


Po ponad roku dochodzenia zatrzymano poszukiwanego przez Interpol prezesa giełdy kryptowalut Thodex, która dokonała oszustwa na kwotę powyżej 2 mld dolarów.


Źródło fot. powyżej: Unplash / Kanchanara.

Ponad rok temu doszło do oszustwa na tle kryptowalut, a każda z 21 zamieszanych w tę sprawę osób (sześć już przebywa w więzieniu) może zostać skazana w Turcji na 40 564 lata więzienia. Na oskarżonych spłynęło ponad 2000 zarzutów od ofiar. Przestępstwo „wyceniono” na ponad 2 miliardy dolarów.


W kwietniu ubiegłego roku nieistniejąca już giełda kryptowalut Thodex wstrzymała udziałowcom możliwość przeprowadzania transakcji na pięć dni, oficjalnie z powodu potrzeby przyjrzenia się bliżej nieokreślonej zewnętrznej inwestycji. Po ogłoszeniu komunikatu sprawą zainteresowała się turecka policja, dokonała zatrzymania kilkudziesięciu pracowników platformy i zarekwirowała ich urządzenia, m.in. komputery. Większość osób została jednak zwolniona.

Prezes Thodeksu, Faruk Fatih Özer, uciekł z Turcji do Albanii, co potwierdził w mediach społecznościowych. Twierdził, że zarzuty wytoczone przeciwko niemu są bezpodstawne i odbywa podróż w celach „biznesowych”. Z Turcji uciekł, mając 20 milionów aktywów należących do inwestorów. Po powrocie miał zająć się aferą. Tymczasem Interpol wystawił za nim czerwoną notę, a 30 sierpnia br. został on złapany przez albańską policję w mieście Wlora, gdzie miał próbował uciec z kraju drogą morską. W celu utrudnienia identyfikacji zgolił sobie głowę, ale jego tożsamość została zweryfikowana biometrycznie.

Proces ekstradycji 28-letniego oszusta przez Departament Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Interpolu potwierdził turecki rząd.


Thodex został założony w 2017 r. i swój sukces zawdzięczał postrzeganiu kryptowalut jako bezpieczniejszej formy oszczędności w Turcji od tradycyjnych pieniędzy z powodu inflacji. Natomiast rząd tego kraju pracuje nad kolejnymi regulacjami dotyczącymi cyfrowej waluty.

40564 lata więzienia dla prezesa giełdy kryptowalut - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

#lata #więzienia #dla #prezesa #giełdy #kryptowalut

Podziel się
Rate author
( No ratings yet )
Innowacja Polska