Apple iOS 16 już dostępny: Każda nowa funkcja, o której powinieneś wiedzieć – CNET

Streaming i Technologii

Ta historia jest częścią Focal Point iPhone 2022, zbiór wiadomości, wskazówek i porad CNET wokół najpopularniejszego produktu Apple.

Wielki upadek Apple’a iOS 16 aktualizacja oprogramowania jest już dostępna do pobrania, przynosząc nowe funkcje oprogramowania, tweaki i aktualizacje do tego, jak działa iPhone. Nowy mobilny system operacyjny Apple jest dostępny dla kompatybilnych iPhone’ów dziś. Jest kompatybilny z iPhone’em 8 z 2017 roku i nowszymi telefonami. Nowy iOS zawiera aktualizacje do Wiadomości, nowy dostosowywany ekran blokady i nową aktualizację prywatności CAPTCHA dla bezpieczniejszych logowań. Duże zmiany nadchodzą również w Wallet, ale mniej znane funkcje czające się w iOS 16 również są warte sprawdzenia. Oto każda funkcja iOS 16, o której powinieneś wiedzieć.

Dodatkowo, sprawdź m.in. nowo zapowiedziany Apple Watch Series 8, Apple Watch Ultra oraz . iPhone 14.

Możliwość edycji i „niewysyłania” wiadomości

„Żenujące literówki należą do przeszłości” – powiedział Craig Federighi, starszy wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania, podczas WWDC, gdy przedstawił trzy najbardziej pożądane funkcje dla aplikacji Messages.

Po pierwsze, w iOS 16 będzie można edytować wysłane wiadomości. Więc jeśli po wysłaniu wiadomości zauważysz literówkę, będziesz mógł edytować wiadomość po fakcie. W statusie pod wiadomością pojawi się malutki napis „edytowana”.

W aplikacji Wiadomości można edytować wcześniej wysłane wiadomości.

Apple

Następnie, i to może być moja ulubiona nowa funkcja, można natychmiast wycofać wysłanej wiadomości. Jeśli przypadkowo wyślesz niedokończoną wiadomość, możesz użyć narzędzia Cofnij wysłanie, aby zapobiec jej odczytaniu i miejmy nadzieję, że będzie wyglądać mniej chaotycznie dla Twoich przyjaciół i rodziny.

Wreszcie, możesz oznaczyć wiadomości i wątki jako nieprzeczytane. Może to być doskonałe narzędzie, gdy nie masz czasu odpowiedzieć na wiadomość w danej chwili, ale chcesz mieć pewność, że wrócisz do niej później.


Now Playing:
Zobacz:

Testowanie iOS 16 (edycja/usuwanie wysłanych wiadomości, nowy Lock Screen…


16:22

Nowy, dostosowywany ekran blokady

Jedną z rzeczy, na które najczęściej spoglądasz na swoim iPhonie, jest ekran blokady, zwłaszcza jeśli masz iPhone’a wyposażonego w Face ID. iOS 16 przynosi najbardziej znaczącą aktualizację ekranu blokady iPhone’a jeszcze. Naciśnij i przytrzymaj, aby edytować swój ekran blokady. Możesz machnąć, aby wypróbować kilka różnych stylów. Każdy styl zmienia filtr kolorów dla zdjęcia w tle i czcionki na ekranie blokady, więc wszystko się uzupełnia. Czuje się to trochę jak Apple’s take na Google’s Material You, który wystartował z Androidem 12.

Możesz również dostosować czcionki dla czasu i daty, a także dodać widżety ekranu blokady, takie jak temperatura, pierścienie aktywności i kalendarz. Widżety są podobne do komplikacji na ekranie blokady Apple Watch.

W iOS 16 iPhone stanie się bardziej konfigurowalny. Będziesz mógł wybrać, jak wygląda twój ekran blokady, aż do czcionki i koloru.

Apple

Możesz nawet ustawić wiele niestandardowych ekranów blokady z różnymi widżetami i łatwo przesuwać palcem, aby przełączać się między nimi. Jest też opcja photo shuffle, która automatycznie zmienia zdjęcia na ekranie blokady.

One funkcja, na którą liczyliśmy, że Apple ją doda był zawsze włączony wyświetlacz. To coś, co mają prawie wszystkie telefony z Androidem; nawet Apple Watch to robi. Cóż, z nowym iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max,. always-on display wreszcie nadszedł.

Zrzut ekranu narzędzia Live Activities na dole ekranu blokady

Powiadomienia i aktywności na żywo

Czasami powiadomienia mogą zasłaniać zdjęcie ekranu blokady, dlatego iOS 16 przenosi powiadomienia na dół wyświetlacza. W miarę ich otrzymywania, zamiast kompilacji w listę, pojawiają się one jak pionowa karuzela. To nie tylko wygląda lepiej, ale powinno być dużym ułatwieniem w korzystaniu z iPhone’a jedną ręką.

iOS 16 ma też rozwiązać inny problem z powiadomieniami. Czasami dostajemy garść powiadomień pod rząd z jednej aplikacji, np. wynik meczu koszykówki. Nowe narzędzie dla deweloperów o nazwie Live Activities ułatwia bycie na szczycie rzeczy dziejących się w czasie rzeczywistym z ekranu blokady, zamiast dostawać serię przerywników.

Live Activities powinno ułatwić śledzenie wydarzeń sportowych, treningów czy nawet postępów w jeździe Uberem.

Pomiń CAPTCHA przy użyciu prywatnych tokenów dostępu

CAPTCHA — co oznacza. Całkowicie Zautomatyzowany Publiczny Test Turinga, aby odróżnić komputery od ludzi. — stał się złem koniecznym w całym internecie. CAPTCHA są zaprojektowane tak, aby upewnić się, że osoba wchodzi na stronę lub serwis, a nie bot. Uważam, że są one irytujące, ponieważ często wymagają czytania dziwnie napisanych liter lub konieczności znalezienia wszystkich obrazów, które mają ciężarówkę. Wraz z iOS 16, Apple planuje zacząć zastępować te niewygodne interakcje Prywatnymi Tokenami Dostępu.

Według wideo na stronie internetowej Apple demonstrującej prywatne tokeny dostępu (Private Access Tokens), strony internetowe obsługujące token będą zasadniczo logować się i uwierzytelniać, że rzeczywiście jesteś człowiekiem, bez konieczności grania w jakąkolwiek ze zwykłych gier CAPTCHA. Apple mówi w filmie, że firma pracuje z innymi firmami, aby roll out wsparcia dla tej funkcji, więc nie możemy powiedzieć, że CAPTCHA będzie martwy po iOS 16 rolki do publicznej. Ale koncepcja może zapewnić pewną ulgę, jeśli zostanie przyjęta.

Wallet i Apple Pay Later

Dowody osobiste z większej liczby stanów będą dostępne w aplikacji Wallet wraz z większą ilością funkcji bezpieczeństwa i prywatności. W iOS 16 można również chronić swoją tożsamość i wiek. Zamiast więc pokazywać dokładną datę urodzenia, aplikacja Wallet wyświetli Twój dowód osobisty oraz informację, że masz ukończone 21 lat.

iOS 16 ułatwia udostępnianie kluczy w takich aplikacjach jak Mail i Wiadomości. Kiedy twój przyjaciel otrzyma klucz, może dodać go do aplikacji Wallet na swoim iPhonie. Apple powiedział, że pracuje nad tym, aby współdzielone klucze były standardem branżowym i były darmowe dla innych.

Zrzut ekranu kart w aplikacji Wallet dla iOS 16

Apple Pay będzie wspierać nowe rodzaje płatności i dodaje nową funkcję o nazwie Apple Pay Later, a Serwis podobny do Klarny , która pozwala podzielić koszt zakupu Apple Pay na cztery równe płatności rozłożone na sześć tygodni, z zerowym oprocentowaniem i bez opłat. Nadchodzące płatności są zarządzane za pośrednictwem aplikacji Wallet, co ułatwia śledzenie dat i płatności.

Apple Pay jednak na tym nie poprzestaje. Nowa funkcja pomoże również śledzić zamówienia Apple Pay i pozwala sprzedawcom dostarczać szczegółowe paragony i informacje o śledzeniu. Powinno to ułatwić bycie na bieżąco ze statusem wszystkich zamówień.

Zrzut ekranu z wątku w Wiadomościach, w którym dodano wycięcie psa

Visual Look Up’s tap and drag dla zdjęć

W iOS 15, Visual Look Up analizuje Twoje zdjęcia i może zidentyfikować obiekty takie jak rośliny, punkty orientacyjne i zwierzęta domowe. iOS 16 przenosi to na kolejny poziom. Po dotknięciu obiektu zdjęcia, takiego jak pies na obrazku powyżej, można go podnieść z tła i dodać do aplikacji takich jak Wiadomości. Zasadniczo jest to stuknij i przytrzymaj narzędzie, które usuwa tło zdjęcia.

Apple czasami nadużywa słowa „magia”, ale ta funkcja naprawdę sprawia takie wrażenie.

Craig Federighi wprowadza SharePlay w Messages przed gigantycznym ekranem

SharePlay trafia do Messages

SharePlay, który zadebiutował w iOS 15, pozwala na wspólne doświadczenia podczas łączenia się z kimś przez FaceTime. Można oglądać programy telewizyjne, słuchać muzyki w synchronizacji i inne rzeczy. iOS 16 dodaje możliwość odkrywania kolejnych aplikacji, które obsługują SharePlay z poziomu FaceTime.

Ale chyba jedną z najfajniejszych rzeczy, jakie Apple zrobiło dla SharePlay, było umożliwienie działania w ramach aplikacji Wiadomości. Apple powiedział, że był to jeden z największych wniosków od deweloperów aplikacji. Teraz, gdy chcesz udostępnić film na Disney Plus, możesz uruchomić SharePlay razem ze znajomym podczas rozmowy w Messages.

Członek zarządu Apple prezentuje funkcję Safety Check podczas keynote WWDC

Safety Check ma na celu pomoc osobom w krzywdzących związkach

Safety Check to nowa funkcja, która ma być pomocna dla osób będących w agresywnych związkach. Umożliwia ona przeglądanie i resetowanie tego, kto ma dostęp do informacji o lokalizacji, a także haseł, wiadomości i innych aplikacji na iPhonie.

Aktualizacje trybu Focus i filtrów Focus

Tryb Focus dostaje kilka aktualizacji. Pierwszy stosuje zachowania Focus do widżetów i wygląd ekranu blokady. Więc można mieć jeden ekran blokady ustawiony na kiedy praca Focus jest włączona i inny dla treningów.

Apple dodał specyficzne filtry Focus, które stosują tryb Focus iPhone’a w aplikacjach. Na przykład w Safari można ograniczyć, jakie karty są wyświetlane w zależności od tego, jaki tryb Focus masz aktywny.

Apple Maps dodaje karty opłat tranzytowych

Mapy Google dostaną m.in. kilka aktualizacji. Będzie można planować wycieczki z maksymalnie 15 różnymi przystankami po drodze. Jeśli zaczniesz planować podróż za pomocą aplikacji Mapy na komputerze Mac, będziesz mógł udostępnić ją na swoim iPhonie.

I w czymś podobnym do tego, co Google ogłosił dla Google Wallet w Androidzie 13, będziesz mógł zobaczyć szacunki opłat tranzytowych, a także dodać więcej pieniędzy do karty taryfowej z poziomu Apple Maps.

Craig Federighi pokazuje nową funkcję Quick Start podczas keynote WWDC

Lista kontrolna rodziny iCloud

iCloud dostaje kilka nowych funkcji. Jedną z ciekawszych jest opcja szybkiego skonfigurowania nowego urządzenia dla dziecka. Gdy pojawi się Quick Start, mamy możliwość wybrania użytkownika dla nowego urządzenia i wykorzystania wszystkich istniejących kontroli rodzicielskich, które wcześniej wybraliśmy i skonfigurowaliśmy. Nie jest to jednak to, czego wielu z nas wciąż pragnie: możliwość ustawienia osobnych użytkowników dla tego samego urządzenia.

Jest nowa rodzinna lista kontrolna ze wskazówkami dotyczącymi aktualizacji ustawień dla Twoich dzieci, gdy stają się starsze, jak np. przypomnienie o sprawdzeniu ustawień udostępniania lokalizacji lub udostępniania subskrypcji iCloud Plus.

Aby uzyskać więcej, sprawdź. wszystko, co zapowiedziało Apple podczas swojego wydarzenia „Far Out” z 7 września. Plus, here’s jak pobrać iOS 16.

Podziel się

Mam 32 lata, z czego 15 poświęciłem nauce i technice. Bardzo interesuje mnie postęp technologiczny i chętnie dzielę się z Wami najnowszymi nowinkami ze świata technologii, oprogramowania i gier.

Rate author
( No ratings yet )
Innowacja Polska