Autonomiczny samochód Xiaomi

Xiaomi Pilot Elektronika

Na konferencji prasowej zorganizowanej przez Xiaomi Xiaomi ujawniło postęp w badaniach i rozwoju technologii autonomicznej jazdy, Xiaomi Pilot. Zobaczmy, jak samochód jednego z największych producentów smartfonów radzi sobie z przeszkodami drogowymi.

Nad czym pracuje Xiaomi?

Xiaomi zorganizowało konferencję prasową dokładnie 500 dni po tym, jak założyciel i dyrektor generalny Xiaomi, Lei Jun, ogłosił, że za niecałe 3 lata zobaczymy pierwszy samochód firmy, który wyjedzie na ulice. Prace, które firma ogłasza teraz nad Xiaomi Pilot, są związane z planami wprowadzenia na rynek własnego samochodu.

Lei Jun zapowiedział, że w pierwszą fazę badań i rozwoju technologii autonomicznej jazdy firma zainwestuje 3,3 mld juanów (równowartość ok. 2,23 mld zł). Marka stworzyła na te potrzeby zespół ponad 500 światowej klasy ekspertów.

Xiaomi Pilot

Lei Jun powiedział, że Xiaomi Pilot to technologia tworzona od podstaw przez zespół specjalistów. Xiaomi opracowuje więc autorską technologię autonomicznej jazdy, obejmującą wszystkie kluczowe obszary, takie jak rozwój sprzętu i oprogramowania oraz percepcja i pozycjonowanie pojazdu podczas jazdy.

Xiaomi Pilot w akcji!

Firma zapewnia, że ​​ich autonomiczne samochody są zaprogramowane nie tylko na wydajną jazdę po drogach. Duży nacisk kładzie się również na rozwiązania zautomatyzowanego parkowania. Xiaomi przyznało, że funkcja jest obecnie w fazie rozwoju.

CEO Xiaomi zamieścił na Twitterze film pokazujący samochód poruszający się dzięki systemowi autonomicznej jazdy firmy:

Muszę przyznać (przynajmniej w filmie), że technologia stworzona przez Xiaomi spisuje się znakomicie. Czy Elon Musk powinien już się martwić, że Tesla straci „koronę”?

Lei Jun wspomniał również na konferencji prasowej, że Xiaomi planuje zbudować flotę 140 testowych pojazdów. Dzięki nim technologia Xiaomi Pilot zostanie przetestowana w całym kraju. CEO Xiaomi ogłosił, że wszystkie te działania mają na celu jeden cel – stać się liderem w branży inteligentnych pojazdów elektrycznych do 2024 roku.

Niestety wbrew pojawiającym się w sieci nieoficjalnym informacjom, Xiaomi nie zaprezentowało na konferencji prototypu swojego pojazdu, a więc nadal wiemy o nim naprawdę niewiele. Nie wiadomo, czy będzie to samochód zbudowany „od zera” przez firmę, czy też samochód Xiaomi powstanie na bazie modelu, który już można spotkać na drogach.

Trzeba jednak przyznać, że technologia autonomicznej jazdy Xiaomi osiągnęła prawdziwy przełom i to w nieco ponad rok, odkąd w marcu 2021 roku założyciel oraz CEO Xiaomi – Lei Jun zapowiedział początek prac nad Xiaomi Pilot. Chociaż informacji jest jeszcze niewiele, to na pewno plany firmy przykuwają uwagę całej branży.

Podziel się
Rate author
( No ratings yet )
Innowacja Polska