Badanie stwierdza, że czujnik tlenu we krwi Apple Watch jest tak samo niezawodny jak “urządzenie medyczne”

Wiadomości

Nowe badanie walidacyjne opublikowane w tym miesiącu testuje funkcję tlenu we krwi w Apple Watch. Według badania, Apple Watch Series 6 jest w stanie “niezawodnie wykryć warunki zmniejszonego nasycenia krwi tlenem” w porównaniu z pulsoksymetrami klasy medycznej. Oto jak badania doszły do takich ustaleń…

apple watch tlen we krwi
apple watch tlen we krwi

Jak niezawodny jest czujnik tlenu we krwi w Apple Watch?

Jak zauważył MyHealthyApple, badanie zostało opublikowane w tym miesiącu w czasopiśmie Digital Health open access. Celem badania było zbadanie, “jak dostępny na rynku smartwatch, który mierzy nasycenie tlenem krwi obwodowej (SpO2), może wykryć hipoksję w porównaniu z pulsoksymetrem klasy medycznej.”

Do badania naukowcy zrekrutowali 24 zdrowych uczestników. Każda osoba nosiła Apple Watch Series 6 na lewym nadgarstku oraz czujnik pulsoksymetru na lewym środkowym palcu (Masimo Radical-7).

Uczestnicy oddychali przez obwód oddechowy z trójdrożnym zaworem nieoddychającym w trzech fazach. Najpierw, w 2-minutowej fazie wstępnej stabilizacji, uczestnicy wdychali powietrze z otoczenia. Następnie w 5-minutowej fazie desaturacji uczestnicy oddychali mieszaniną gazów o obniżonej zawartości tlenu (12% O2), co spowodowało czasowe obniżenie saturacji krwi tlenem.

W końcowej fazie stabilizacji uczestnicy ponownie wdychali otaczające powietrze, aż SpO2 wróciło do normalnych wartości. Pomiary SpO2 były pobierane ze smartwatcha i pulsoksymetru jednocześnie w odstępach 30-s.

W wyniku badania uzyskano 642 indywidualne pary pomiarów tlenu we krwi:

Różnic w indywidualnych pomiarach pomiędzy smartwatchem a oksymetrem w granicach 6% SpO2 można się spodziewać dla odczytów SpO2 90%-100% i do 8% dla odczytów SpO2 poniżej 90%.

W związku z tym badacze wnioskują:

Bias w SpO2 pomiędzy smartwatchem a oksymetrem wynosił 0,0% dla wszystkich punktów danych. Stronniczość dla SpO2 mniejszego niż 90% wynosiła 1,2%. Różnic w poszczególnych pomiarach pomiędzy smartwatchem a oksymetrem w granicach 6% SpO2 można się spodziewać dla odczytów SpO2 90%-100% i do 8% dla odczytów SpO2 poniżej 90%.

Apple po raz pierwszy dodało obsługę pomiaru tlenu we krwi do Apple Watch Series 6. Jest to również funkcja w najnowszych Apple Watch Series 7, Apple Watch Series 8 i Apple Watch Ultra. Apple niechętnie promuje tę funkcję za pomocą jakichkolwiek rzeczywistych roszczeń medycznych, a firma nie reklamowała żadnych znaczących ulepszeń technologii od czasu, gdy po raz pierwszy zadebiutowała w Series 6 w 2020 roku.

Możesz przeczytać pełne badanie właśnie tutaj na stronie SAGE Journals.

Podziel się
Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska