Ceny gazu rujnują firmy. Biznes apeluje do rządu o pomoc!

Ceny gazu Polska Technologii

Jeszcze kilka miesięcy temu LNG był ekologiczną i ekonomiczną alternatywą dla oleju napędowego. Dziś ceny gazu niszczą firmy. Firmy proszą rząd o pomoc – czytamy w “Pulsie Biznesu”. Ceny gazu wzrosły w ciągu roku o około 80%.

Jak podaje „Puls Biznesu”, według szacunków Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” (TLP) w ciągu ostatnich dwóch-trzech lat kilkadziesiąt dużych firm transportowych w Polsce zainwestowało w nowoczesne pojazdy zasilane LNG lub CNG.

Do tego trzeba dodać także mniejsze, lokalne przedsiębiorstwa. Łącznie mamy więc na rynku około 2,5 tys. ciężarówek napędzanych płynnym gazem – mówi cytowany przez “PB” Maciej Wroński, prezes TLP.

Przedstawiciele branży transportowej wraz z liderami Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Drogowych w Polsce rozmawiali ostatnio o aktualnej sytuacji z przedstawicielami rządu i prosili o pomoc. Jak dotąd jednak na nasz apel władze nie odpowiedziały – zaznaczyła cytowana przez “PB” Anna Ozimek-Stanuch, dyrektor Epo-Trans Logistic.

“W jego ocenie przedsiębiorcy decydowali się na taki krok z uwagi na m.in. ochronę środowiska i oczekiwania klientów związane z redukcją śladu węglowego. Teraz mają problem” – pisze w czwartek “Puls Biznesu”.

Ceny gazu rujnują firmy
Ceny gazu rujnują firmy

Kryzys gazowy. Co może zrobić gazprom?

Otwarcie kranu przez Kreml spowodowało, że ceny gazu osiągnęły niemal rekordowy poziom. Normalizacja sytuacji rynkowej może potrwać nawet trzy lata, a nawet Polska będzie musiała zapłacić cenę całkowitego ograniczenia dostaw z Rosji w warunkach recesji.

Ceny gazu wzrosły w ciągu roku o około 80%. Według analityków kryzys gazowy jest możliwy nawet latem. Wszystko zależy od tego, czy Gazprom zdecyduje się na drastyczny krok i całkowite odcięcie Unii Europejskiej od tego źródła surowców.

Nieprawdopodobny scenariusz sprzed roku staje się coraz bardziej realny wraz z wojną na Ukrainie z dnia na dzień. Jak zauważył ekspert XTB Michał Stajniak, istnieją obawy, że wysokie ceny gazu – wcześniej spotykane zimą – pojawią się na giełdach w okresie letnim.

Podziel się
Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska