Chińskie aplikacje zaczynają blokować dostęp do ChatGPT

Wiadomości

Kilka popularnych chińskich aplikacji odebrało dostęp do ChatGPT, chatbota ze sztuczną inteligencją opracowanego przez OpenAI. Sam chatbot nie jest dostępny w Chinach, ale kilka aplikacji na chińskiej platformie społecznościowej WeChat miało wcześniej do niego dostęp. Teraz to już przeszłość.

Chińskie aplikacje zaczynają blokować dostęp do ChatGPT
Wygenerowane przez sieć neuronową Midjourney

Wśród aplikacji odnotowujemy ChatGPTRobot i AIGC Chat Robot (praca została zawieszona z powodu naruszenia prawa, ale nie wiadomo, które przepisy zostały naruszone), a także ChatgptAi i Chat AI Conversation (wyłączone z powodu zmian w usłudze polityka zaopatrzenia). W przypadku Shenlan BL zgłaszane są „różne przyczyny”, które doprowadziły do ​​wyłączenia.

Zwróć uwagę, że w poniedziałek chińskie media państwowe opublikowały wideo, w którym zarzuca się, że chatbot może być wykorzystywany przez władze USA do szerzenia dezinformacji i manipulowania opinią publiczną. Nie jest jasne, czy jest to główny, czy jedyny powód, czy też chodzi również o chęć ChRL do opracowania własnych analogów.

Według zachodnich źródeł, ChatGPT udziela odpowiedzi sprzecznych z oficjalną polityką KPCh i prawdopodobnie dlatego został zakazany. Oficjalnego komunikatu chińskiego rządu jeszcze nie było.

A Bloomberg wyjaśnił, że Chiny wprowadzą zasady regulujące wykorzystanie sztucznej inteligencji w różnych branżach. O tym poinformowali urzędnicy z Ministerstwa Nauki i Technologii. Ponadto dział będzie monitorował ewolucję sztucznej inteligencji, aby na czas reagować na ewentualne problemy w tym obszarze.

Podziel się
Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska