Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa podpowiada, jak bronić się przed włamaniami do NFC

Streaming i Technologii

NFC od dawna cieszy się popularnością wśród posiadaczy smartfonów, ponieważ pozwala im zapomnieć o plastikowych kartach.

Czy system płatności zbliżeniowych może zostać zhakowany i co należy zrobić, jeśli tak się stanie?

Jak powiedział ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Vladislav Vakulin, zhakowanie takiego systemu prawie nie interesuje oszustów.

  • Choć teoretycznie, jeśli telefon danej osoby nie jest chroniony hasłem i danymi biometrycznymi, to w przypadku jego utraty możliwe jest wykrycie transakcji, których dana osoba sama nie dokonała – podzielił się Vakulin.

Jego zdaniem jest kilka sposobów, aby zabezpieczyć się przed tego typu włamaniami.

  • Wiele osób z jakiegoś powodu zaniedbuje ustawienie hasła w telefonie, a przecież pozwala ono uchronić się przed niespodziewanymi opłatami w przypadku utraty łączności komórkowej – wyjaśnił rozmówca „VM”.

Specjalista zalecił wprowadzenie do telefonu danych biometrycznych odcisku palca. Unikalnego identyfikatora nie da się podrobić, a tak zabezpieczonego urządzenia nie da się zhakować.

  • Warto też włączyć funkcję „znajdź swój telefon”, która pozwala na zablokowanie urządzenia w przypadku jego zgubienia. Niektóre urządzenia mobilne mają tę funkcję w swoich podstawowych ustawieniach – podsumował Vakulin.

A posiadanie konta zapasowego oprogramowania antywirusowego lub Apple ID, zdaniem eksperta, pomoże w porę zablokować telefon w przypadku jego utraty.

Ponadto ekspert wyjaśnił, dlaczego oszuści dzwonią i jak chronić się przed niechcianymi telefonami.

Podziel się

Mam 32 lata, z czego 15 poświęciłem nauce i technice. Bardzo interesuje mnie postęp technologiczny i chętnie dzielę się z Wami najnowszymi nowinkami ze świata technologii, oprogramowania i gier.

Rate author
( No ratings yet )
Innowacja Polska