Holenderscy naukowcy przełamują barierę 30 procent w ogniwach słonecznych

Wiadomości

Współpraca naukowców z różnych instytutów w Holandii przełamała barierę 30 procent związaną z ogniwami słonecznymi. Osiągnięcie to pomoże w upowszechnieniu się energii słonecznej na całym świecie i zmniejszy naszą zależność od paliw kopalnych – czytamy w komunikacie organizacji.

Nawet jeśli rządy na całym świecie promują energię słoneczną w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, przyjęcie tej technologii zostało ograniczone przez jej wydajność konwersji energii. Większość dostępnych na rynku paneli słonecznych osiąga sprawność konwersji energii na poziomie 22 procent.

przełamują barierę 30 procent w ogniwach słonecznych
Ogniwo tandemowe opracowane przez naukowców z Holandii

Przełamanie bariery 30 procent

Aby tego dokonać, naukowcy z Holandii zebrali się, aby stworzyć cztero-końcowy tandem perowskitowo-krzemowy. Urządzenie tandemowe może lepiej wykorzystać widmo słoneczne, ponieważ wykorzystuje mieszankę ogniw słonecznych opartych na krzemie z ogniwami słonecznymi opartymi na perowskicie.

Podczas gdy te pierwsze działają dobrze ze światłem w spektrum widzialnym i podczerwonym, perowskity mogą wykorzystywać długość fali w ultrafiolecie i świetle widzialnym, będąc jednocześnie przezroczyste dla światła podczerwonego.

W cztero-końcowym urządzeniu tandemowym, górne i dolne ogniwa mogą działać niezależnie, co pozwala na zastosowanie tandemów dwupłaszczyznowych, co dodatkowo zwiększa moc wyjściową architektury.

W informacji prasowej podano, że badacze poprawili wydajność półprzezroczystego ogniwa perowskitowego o powierzchni 3×3 mm kw. do 19,7 proc. Poniżej niego umieszczono krzemowe ogniwo słoneczne o szerokości 20X 20 mm kw. Urządzenie tandemowe posiadało również wysoce przezroczysty tylny kontakt, który pozwalał na dotarcie 93 procent światła bliskiej podczerwieni do dolnej części urządzenia.

Urządzenie krzemowe zostało zoptymalizowane przy użyciu wielu cech, a jego wydajność wzrosła do 10,4 procent. Razem z perowskitowym ogniwem słonecznym, urządzenie osiągnęło łączną sprawność konwersji energii na poziomie 30,1 procent, co czyni go najlepszym z dotychczas osiągniętych.

Podziel się

Dziennikarz, pasjonat, zawsze na bieżąco z wydarzeniami na świecie. Ukończył Politechnikę Warszawską. Staż w Guardianie. Dziennikarskie doświadczenie 7 lat, InnowacjaPolska w mojej opinii jest najlepszym młodym i rozwijającym się projektem newsowym w Polsce.

Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska