Internetowy słownik nazwisk w Polsce. Pochodzenie najpopularniejszych nazwisk możesz sprawdzić w naszym wyjątkowym słowniku!

Internetowy-słownik-nazwisk-w-Polsce Wiadomości

W Polsce mieszka ponad 400 000 osób. form nazwisk, a w internetowy słownik nazwisk w Polsce skatalogowaliśmy około 30 000 nazwisk. tych najpopularniejszych używa 75-80%. Chcemy kontynuować pracę nad tym słownikiem, bo widzimy, jak ważne dla wielu osób jest poznanie swojego nazwiska – mówi językoznawca prof. Katarzyna Skowronek.

Choć językoznawcy uważają nazwisko za element semantyczny (a więc nie nośnik znaczenia jak słowo pospolite), to widzimy, że dla użytkowników jest ono zazwyczaj bardzo ważne. Nazwisko to często coś, co określa element własnej tożsamości i spaja rodzinę. Jest to więc nie tylko fakt językowy, ale także kulturowy i psychologiczny – mówi prof. Katarzyna Skowronek z Instytutu Języka Polskiego PAN i z AGH, która odpowiada za internetowy słownik nazwisk.

Słownik, tworzony od 2014 roku, gromadzi obecnie informacje o około 30 000 wyrazów. najpopularniejsze polskie nazwiska . Są nawet statystyki, ilu użytkowników ma w Polsce dane imię i w jakich częściach kraju jest ono popularne. Słownik zawiera również informacje o możliwym pochodzeniu i motywacji nazwiska, jego odmianach i wariantach, a także niektóre zapisy historyczne. W jednym miejscu można więc znaleźć informacje, których wcześniej trzeba było szukać w wielu źródłach.

Internetowy-słownik-nazwisk-w-Polsce

80 proc. obywateli znajdzie swoje nazwisko w “Internetowy słownik nazwisk”

Chociaż projekt (finansowany z grantu NPRH resortu nauki) zakończył się oficjalnie w 2021 r., to część zespołu (prof. Halszka Górny, prof. Małgorzata Magda-Czekaj i prof. Katarzyna Skowronek) zdecydowała, że nawet bez dodatkowego, zewnętrznego finansowania będzie kontynuować w następnych latach pracę nad słownikiem w ramach prac statutowych IJP PAN i wprowadzać do niego dane o kolejnych – mniej spotykanych nazwiskach.

Prof. Skowronek mówi, że decyzja o kontynuacji wynikała z dużego pozytywnego odzewu ze strony czytelników. Wspomina, że zainteresowanie słownikiem przerosło oczekiwania zespołu – w pewnym momencie stronę projektu odwiedziło tak wielu użytkowników, że serwery strony padły, a skrzynka pocztowa zapełniła się mailami od osób zainteresowanych historią swoich nazwisk. Okazało się, że jest wiele osób, np. genealogów amatorów, którzy mogą poświęcić wiele czasu na badanie historii nazwiska – komentuje prof. Zhavoronok.

Najliczniejsi są Nowakowie, najrzadziej występują nazwiska obcego pochodzenia

Pytana, jakie nazwiska znajdują się wśród tych najrzadszych, odpowiada, że są to często nazwiska pochodzenia obcego – np. wietnamskie, koreańskie, niemieckie, litewskie, ukraińskie czy nazwiska z krajów afrykańskich. Można znaleźć tam też wiele nazwisk dwuczłonowych (również tzw. zostawionych, a więc używanych przez rodziny). A także jest trochę nazwisk z nietypową pisownią – np. takich, w których kiedyś pojawił się błąd, jakiś nieprawidłowy administracyjny zapis, ale go już nie poprawiano.

Najpopularniejszymi polskimi nazwiskami od lat są Nowak (ponad 200 tys. użytkowników), Kowalski/Kowalska (ponad 130 tys. użytkowników) i Wiśniewski/Wiśniewska (ponad 100 tys. użytkowników). W czołówce są również Wójcik, Kowalczyk, Kamiński/Kamińska, Lewandowski/Lewandowska, Zieliński/Zielińska, Szymański/Szymańska i Woźniak (każde ma ponad 80 tys. użytkowników). A to oznacza, że ponad milion Polaków nosi któreś z tych nazwisk.

Podziel się
Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska