Kiedy Twój smartfon przestanie działać poprawnie? Abonenci T-Mobile i Orange powinni przygotować się na globalne wyłączenia sieci!

Wiadomości

To naprawdę koniec — niektórzy operatorzy komórkowi zamykają sieci 3G. W T-Mobile ten proces już się rozpoczął, w Orange rozpocznie się wkrótce. To ważna zmiana dla użytkowników, ponieważ niektóre modele telefonów wkrótce przestaną działać poprawnie.

Sieci 3G powoli znikają na całym świecie. W zeszłym roku stało się jasne, że Polska pójdzie w ślady innych krajów – dwaj operatorzy: T-Mobile i Orange ogłosili, że wyłączą starą technologię na swoich masztach. Plus i Play nie podjęły jeszcze takiej decyzji.

Sieć 3G była pierwszą z powszechnym dostępem do internetu. To, co jeszcze na początku XXI wieku było rewolucją, z czasem okazało się niewystarczające. Obecnie oswajamy się już z nowocześniejszymi generacjami: 4G i 5G.

Jak informuje ”Gazeta Wyborcza”, sieć T-Mobile już zaczęła wyłączać sieć trzeciej generacji. Proces ma się zakończyć do kwietnia tego roku. Z kolei Orange działa nieco wolniej: planuje wyłączyć sieć 3G w latach 2024-2025.

Kto będzie musiał zmienić swój smartfon?

Po wyłączeniu sieci 3G większość klientów nie odczuje żadnej zmiany. Jednak decyzja przewoźnika stanowi problem dla tych, którzy nadal korzystają ze starszych modeli telefonów (telefony sprzed 2016 roku).

Próbuję ogarnąć z moją mamą, czy jej stara nokia będzie działać po wyłączeniu 3G. Mama dostała już kilka SMS-ów o konieczności wymiany karty. Konsultant z salonu stwierdził, że musi kupić szybko nowy smartfon, bo stary telefon w każdej chwili może przestać działać

napisała czytelniczka ”Gazety Wyborczej”.

Niektóre telefony mogą utracić możliwość korzystania z transferu danych lub zostanie on bardzo ograniczony. Może się okazać, że konieczna będzie wymiana karty SIM na taką, która zapewni użytkownikowi dostęp do sieci 4G.

Użytkownicy, którzy korzystają wyłącznie z klasycznych rozmów telefonicznych i SMS-ów, nie powinni odczuć różnicy, ponieważ klienci T-Mobile i Orange nadal będą mogli wykonywać połączenia dzięki zasięgowi 2G. W przypadku osób, które chciałyby korzystać z Internetu w telefonie, zakup nowszego modelu prawdopodobnie będzie nieunikniony.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​za 200-300 zł można kupić model telefonu z dostępem do sieci 4G (są też telefony z fizyczną klawiaturą).

Podziel się

Dziennikarz, pasjonat, zawsze na bieżąco z wydarzeniami na świecie. Ukończył Politechnikę Warszawską. Staż w Guardianie. Dziennikarskie doświadczenie 7 lat, InnowacjaPolska w mojej opinii jest najlepszym młodym i rozwijającym się projektem newsowym w Polsce.

Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska