Kinowe premiery – wrzesień 2022: TOP 5 i pełna lista

kinowe premiery Elektronika


Nasze tygodniowe zestawienia tytułów, debiutujących na platformach streamingowych zostaną wzbogacone o dodatkowy, tym razem miesięczny wpis. Oto pierwszy odcinek, w którym zaprezentujemy kinowe premiery. Znajdziecie pełną listę filmów oraz nasze top 5.

Co czeka widzów we wrześniu w multipleksach oraz kinach studyjnych? Ewidentnie widać, że wakacje się skończyły, bo oferta jest zdecydowanie większa. Czy lepsza? Cóż – mamy parę zagranicznych perełek, ale polskie kino rusza do ataku. Z pięciu tytułów z naszego podwórka wybrałem tylko jeden. Nie wierzę w polskie komedie romantyczne, biografię Ilony Łepkowskiej czy kolejny film Patryka Vegi.

Z ciekawostek – wraca na chwilę Avatar. Co poza tym? Dowiecie się z poniższego zestawienia. Zachęcamy do przyjrzenia się kinowym premierom na miesiąc wrzesień.

1. Trzy tysiące lat tęsknoty, reż. George Miller (premiera kinowa: 9 września)

George Miller – reżyser m.in. Mad Maxa i Happy Feet, zanim zafunduje nam Furiosę zabierze nas do świata baśni. Czeka nas z pozoru dosyć znana historia. Pewna kobieta znajduje lampę, która skrywa dżinna. Bez zaskoczenia – gdy ten spełni trzy życzenia swojej wybawicielki, zyska wolność. Problem w tym, że bohaterka w ogóle się nie śpieszy z wypowiadaniem na głos swoich pragnień, a magiczny ziomek ma dość być niewolnikiem blaszanego przedmiotu. W rolach głównych Idris Elba oraz Tilda Swinton, czyli dwójka jednych z moich ulubionych ludzi kina. Mnie dłużej nie trzeba przekonywać, a was?

2. Bodies Bodies Bodies, reż. Halina Reijn (premiera kinowa: 9.09)

Bodies Bodies Bodies to kolejny slasher, w którym grupa głupich nastolatek zostaje celem zamaskowanego zabójcy. Eh…który to już raz mam oglądać ten sam film? W domu przy piwku czemu nie, ale czy ja jestem gotów na takie poświęcenie, siedząc na sali kinowej? Otóż – nie zwróciłbym uwagi na ten tytuł gdyby nie fakt, że A24, czyli w mojej opinii najlepsze studio jest odpowiedzialne za ten projekt. Oceny od krytyków pozytywne, jedynie widzowie nieco się odbijają, co też jest dla mnie zawsze interesujące. Jeśli tytuł ma takie skrajne opinie to wydaje się być czymś ciekawym. Ja jednak myślę, że będę przede wszystkim zachwycony realizacją. Filmy od studia A24 zawsze stoją na wysokim poziomie technicznym, ale i scenariuszowym oraz aktorskim. Zobaczymy czy i tym razem nie zawiodę się  na ich nowym produkcie.

3. Vortex, reż. Gaspar Noe (premiera kinowa: 16.09)

Gaspar Noe to reżyser, który przyzwyczaił nas do sporych kontrowersji i ciekawych zabiegów narracyjnych. Szokował w Nieodwracalnych czy ostatnio w Climaxie, zaserwował feministyczny eksperyment stroboskopowy w Lux Aeterna, a teraz wydaje się, że czeka nas spokojniejszy seans. Jakoś w to nie wierzę, ale fabuła prezentuje się jako bardziej kameralna historia bez żadnych twistów czy ekstremalnych sytuacji. Vortex opowiada historię starszego małżeństwa i ostatnich chwilach ich życia. Brzmi zwyczajnie? Czuje, że możemy się zaskoczyć. Czekam z niecierpliwością, chociaż raczej ten film nie zawita do multipleksów, a bardziej do kin studyjnych.

4. Johnny, reż. Daniel Jaroszek (premiera kinowa: 23.09)

Widząc wzmiankę, że Dawid Ogrodnik będzie grał w kolejnej polskiej produkcji, mogę się spodziewać, że wcieli się w kolejną historyczną postać. Był już Tomaszem Beksińskim, Rahimem, Pershingiem, Zdzisławem Najmrodzkim czy Mietkiem Koszem. We Wszystkie nasze strachy zagrał uduchowionego artystę, ale dopiero teraz ma okazję wykreować postać jeszcze bliższą Bogu. Aktor wcieli się w samego ks. Jana Kaczkowskiego. Toż to casting idealny! I w zasadzie więcej mi do szczęścia nie potrzeba – Dawid Ogrodnik to prawdziwy aktorski kameleon, a sam duchowny to barwna , pełna ciepła i powera postać.  Szkoda tylko, że nie został pierwotny tytuł, czyli „Życie na pełnej petardzie”.

5. Nie martw się kochanie, reż. Olivia Wilde (premiera kinowa: 23.09)

Szum wokół tego filmu jest coraz większy, a to za sprawą relacji na linii reżyser – były aktor. Początkowo główną rolę męską miał grać Shia LeBouf, ale Olivia Wilde zwolniła go, zastępując innym mężczyzną – zupełnym przypadkiem jej obecnym partnerem życiowym. Jak się okazuje, prawda może być zupełnie inna i nie jestem do końca pewny czy to wpłynie korzystnie na wyniki finansowe filmu, bo często ludzie nie chcą wspierać produkcji kłamców. W każdym razie Nie martw się kochanie prezentuje się całkiem nieźle, a aktorsko będzie na pewno miodnie. W głównych rolach zobaczymy rewelacyjną Florence Pugh, której będzie partnerował również utalentowany Harry Styles. Film opowiada historie małżeństwa, żyjącego w latach 50 na eksperymentalnym, pełnym idealnego życia osiedlu w USA. Jednak czy firma męża nie skrywa mrocznych tajemnic? Zalatuje mi to nieco Dogville i Żonami ze Stepford. Jestem niezmiernie ciekaw tego projektu.

Wszystkie kinowe premiery września:

2.09 – Kryptonim Polska
2.09 – Szczęścia chodzą parami
9.09 – Trzy tysiące lat tęsknoty
9.09 – Bodies Bodies Bodies
9.09 – Iluzja
9.09 – Orlęta. Grodno ‘39
9.09 – King: Mój przyciel lew
16.09 – Vortex
16.09 – Patrz jak kręcą

kinowe premiery
Fot. searchlightpictures.com


16.09 – Niewierna
16.09 – The Twin
16.09 – Zołza
16.09 – Guliwer
16.09 – Pamiętnik przelotnego romansu
16.09 – Miś Bamse na wulkanie
23.09 – Nie martw się, kochanie
23.09 – Johnny
23.09 – Sierota. Narodziny zła
23.09 – Emigranci
23.09 – Distant
23.09 – Tedi i szmaragdowa tablica
23.09 – Avatar
30.09 – Io

kinowe premiery
Fot. GutekFilm


30.09 – Uśmiechnij się
30.09 – Bilet do raju
30.09 – Simona
30.09 – Dziewczyny
30.09 – Niewidzialna wojna
30.09 – Mia i ja. Film

Tygodniowy rozkład jazdy – streaming (26.08-1.09)#Kinowe #premiery #wrzesień #TOP #pełna #lista

Podziel się

Dziennikarz, pasjonat, zawsze na bieżąco z wydarzeniami na świecie. Ukończył Politechnikę Warszawską. Staż w Guardianie. Dziennikarskie doświadczenie 7 lat, InnowacjaPolska w mojej opinii jest najlepszym młodym i rozwijającym się projektem newsowym w Polsce.

Rate author
( No ratings yet )
Innowacja Polska