Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wciąż dokonuje ciekawych odkryć. Tym razem na zdjęciach wykonanych przez teleskop naukowcom udało się wykryć sześć nowych galaktyk, których masa przekracza masę Słońca 100 miliardów razy – są one wielkości naszej galaktyki (Drogi Mlecznej) lub np. galaktyka Andromedy.

Paradoks polega na tym, że te galaktyki należą do wczesnych, które powstały zaledwie 500-700 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Uważa się, że pierwsze galaktyki zaczęły pojawiać się we Wszechświecie 300-400 milionów lat po Wielkim Wybuchu, były małe i rosły powoli. W związku z tym sześć odkrytych galaktyk nie powinno było stać się tak dużymi w tak krótkim czasie. Nowe odkrycie podważa 99% istniejących modeli wszechświata.

“Obiekty te mają niewiarygodnie dużą masę. Spodziewaliśmy się, że w tej epoce istnienia Wszechświata zobaczymy tylko małe i młode galaktyki. Udało nam się odkryć jednocześnie sześć obiektów, które nie są gorsze pod względem masy od Drogi Mlecznej i innych współczesnych galaktyk, których analogi nie powinny istnieć w tej epoce”, powiedział profesor nadzwyczajny Pennsylvania State University Joel Leha, który brał udział w badaniu obrazów z teleskopu kosmicznego.