Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba rejestruje galaktyki, które „nie powinny istnieć”

Wiadomości

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wciąż dokonuje ciekawych odkryć. Tym razem na zdjęciach wykonanych przez teleskop naukowcom udało się wykryć sześć nowych galaktyk, których masa przekracza masę Słońca 100 miliardów razy – są one wielkości naszej galaktyki (Drogi Mlecznej) lub np. galaktyka Andromedy.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba rejestruje galaktyki, które „nie powinny istnieć”
Zdjęcie: Olivier LaurentPhotos/Adobe

Paradoks polega na tym, że te galaktyki należą do wczesnych, które powstały zaledwie 500-700 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Uważa się, że pierwsze galaktyki zaczęły pojawiać się we Wszechświecie 300-400 milionów lat po Wielkim Wybuchu, były małe i rosły powoli. W związku z tym sześć odkrytych galaktyk nie powinno było stać się tak dużymi w tak krótkim czasie. Nowe odkrycie podważa 99% istniejących modeli wszechświata.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba rejestruje galaktyki, które „nie powinny istnieć”
Galaktyki są tak daleko od Ziemi, że na zdjęciach teleskopowych pojawiają się jako małe czerwone kropki.

Obiekty te mają niewiarygodnie dużą masę. Spodziewaliśmy się, że w tej epoce istnienia Wszechświata zobaczymy tylko małe i młode galaktyki. Udało nam się odkryć jednocześnie sześć obiektów, które nie są gorsze pod względem masy od Drogi Mlecznej i innych współczesnych galaktyk, których analogi nie powinny istnieć w tej epoce”, powiedział profesor nadzwyczajny Pennsylvania State University Joel Leha, który brał udział w badaniu obrazów z teleskopu kosmicznego.

Podziel się

Dziennikarz, pasjonat, zawsze na bieżąco z wydarzeniami na świecie. Ukończył Politechnikę Warszawską. Staż w Guardianie. Dziennikarskie doświadczenie 7 lat, InnowacjaPolska w mojej opinii jest najlepszym młodym i rozwijającym się projektem newsowym w Polsce.

Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska