Mandat za nieodśnieżony samochód 2022-2023. Jakie inne kary będą obowiązywać tej zimy?

Mandat za nieodśnieżony samochód Wiadomości

Jeśli jest zima, pada śnieg, a jeśli pada, samochody zaparkowane na parkingu zewnętrznym są usuwane ze śniegu niezwykle szybko. Wiele osób nie odśnieża samochodów przed jazdą, mając nadzieję, że szyby same się rozmrożą, a wiatr rozwieje biały pył. Tej zimy musimy być jednak bardzo ostrożni. Jeszcze do niedawna za jazdę nieodśnieżonym samochodem groziła kara nawet do 500 zł, teraz jest to sześciokrotność tej kwoty. Co jeszcze można złapać tej zimy?

Mandat za nieodśnieżony samochód
Mandat za nieodśnieżony samochód

Kary za nieodśnieżone samochody, tzw. “jazda na bałwana”

Zima to śliskie ulice i drogi oraz często bardzo trudne warunki jazdy. Jakby tego było mało, kierowcy często nie przestrzegają zasad odśnieżania samochodów przed wyruszeniem w drogę. Wiele osób nie odśnieża – bo nie chce, bo się spieszy. To duży błąd. Samochody z czapkami śnieżnymi na dachu lub masce stanowią zagrożenie dla wszystkich użytkowników dróg.

W 2022 roku wymagania związane z odśnieżaniem samochodów są dużo większe – ostrzega policja. To już nie tylko potrzeba, ale obowiązek. Za jazdę “na bałwana”, czyli z czapą śniegu na na dachu lub masce samochodu, grozi mandat do 3000 zł.

Co mówią przepisy?

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

5) zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Za jazdę “na czołgistę” mandat

Co to jest jazda “na czołgistę”? To sytuacja, w której kierowca porusza się samochodem, z niewielką szparą wydrapaną w oblodzonej szybie. Pole widzenia kierowcy jest wówczas bardzo ograniczone. W takiej sytuacji policjant w sezonie zimowym 2022 nie zawaha się przed wystawieniem mandatu w wysokości do 3000 zł.

Oblodzone mogą być nie tylko szyby, ale też światła, co powoduje, że samochód jest mniej widoczny na drodze, szczególnie podczas opadów śniegu. Grozi za to 300 zł mandatu oraz 8 punktów karnych.

Nieodśnieżona tablica rejestracyjna? Jaki mandat?

Nieodśnieżona tablica rejestracyjna
Nieodśnieżona tablica rejestracyjna

Jeśli poruszamy się samochodem z nieodśnieżoną tablicą rejestracyjną możemy dostać do 300 zł mandatu i 8 punktów karnych. Dlatego warto zwrócić uwagę w jakim stanie jest nasza tablica, zanim ruszymy w trasę.

Ważne

Pamiętajmy o zapewnieniu sobie własnej widoczności i dbaniu o bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Śnieg padający z poruszających się samochodów bardzo utrudnia jazdę wszystkim kierowcom. Nie wspominając już o kostkach lodu spadających z jadących samochodów, które są również niebezpieczne dla pieszych. Dlatego zanim wyruszymy w drogę, powinniśmy wyczyścić dach i maskę, wszystkie szyby, światła i tablice rejestracyjne.

Istnieje również kara za odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem

Policja może ukarać kierowcę grzywną w wysokości od 100 do 300 zł, jeśli pozostawi silnik w samochodzie na dłuższy czas, powodując nagrzanie silnika od zewnątrz i od wewnątrz. W tej sprawie naruszone zostały dwa przepisy: zakaz poruszania się samochodem z pracującym silnikiem związanym z nadmierną emisją spalin i hałasem oraz zakaz pozostawiania samochodu z włączonym silnikiem w obszarze zabudowanym.

Podziel się
Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska