Microsoft testuje ChatGPT na robotach i dronach. Do zarządzania nimi wykorzystywany jest chatbot

Technologii

Chatbot ChatGPT pokazał już światu swoje umiejętności: od konwersacji w języku naturalnym po pisanie prac dyplomowych i książek, aplikacji i tak dalej. Jednak Microsoft i inne firmy odpowiedziały na sukces systemu, uruchamiając własne odpowiedniki. A teraz ten sam Microsoft zaczął testować ChatGPT na robotach i dronach.

Microsoft testuje ChatGPT na robotach i dronach.  Do zarządzania nimi wykorzystywany jest chatbot
Wygenerowane przez sieć neuronową Midjourney

Jak dotąd eksperci badają różne pomysły i sposoby interakcji. Jednocześnie programiści po prostu opisują ChatGPT, co chcą otrzymać, a system daje im oprogramowanie do sterowania robotami.

Cóż, czy nie wspaniale jest powiedzieć robotowi-asystentowi: „Proszę, podgrzej mi lunch”, a on sam znajdzie mikrofalówkę? Chociaż mowa jest najbardziej intuicyjną formą ujawniania naszych intencji, do zarządzania pracą polegamy na odręcznym kodzie. Spróbujemy to zmienić za pomocą ChatGPT“- mówią twórcy.

Microsoft testuje ChatGPT na robotach i dronach.  Do zarządzania nimi wykorzystywany jest chatbot
Wygenerowane przez sieć neuronową Midjourney

Sądząc po opublikowanych filmach, system może równie dobrze sterować dronem i pisać dla niego kod. W jednym eksperymencie chatbot wygenerował kod zygzakowatego lotu drona. W innym był w stanie kontrolować ramię robota, aby zbierać klocki. Dzięki temu system był w stanie ułożyć z nich logo Microsoftu, a chatbot samodzielnie zapamiętał, jak to wygląda.

Oczywiście to na razie tylko eksperymenty, ale nie pokazują one szerokich możliwości sieci neuronowych do sterowania robotami.

Wcześniej, przy pomocy sieci neuronowej ChatGPT, zaczęli już pisać książki i je sprzedawać.

Podziel się

Od 15 lat poświęcam się nauce i technice. Bardzo interesuję się postępem technologicznym i chcę dzielić się z Wami najnowszymi wiadomościami ze świata technologii, oprogramowania i gier.

Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska