Możliwy podwyzka stóp procentowych! Posiedzenie RPP.

stóp procentowych Wiadomości

Na dziś zaplanowane jest jednodniowe posiedzenie Komitetu Polityki Pieniężnej. Jej członkowie będą decydować o poziomie stóp procentowych w Polsce, które są związane z ratami kredytu hipotecznego w złotych. Obecnie stopa bazowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 6,5%. Michał Fedusio Dowiedz się więcej na ten temat.

Możliwy podwyzka stóp procentowych
Możliwy podwyzka stóp procentowych

Ewentualne zmiany poziomu stóp procentowych nie oznaczają, że wszyscy kredytobiorcy zapłacą zmienione raty. Osoby zadłużone na swoje potrzeby mieszkaniowe w złotówkach mogą skorzystać z tzw. ustawowych wakacji kredytowych, aby odroczyć część spłaty zadłużenia. Według biura kredytowego, na koniec sierpnia z rozwiązania skorzystało 1,5 mln osób, czyli 44% uprawnionych. (IAR)

„Z dyskusji RPP może wyłonić się scenariusz, w którym podnosimy stopy procentowe jeszcze raz o 25 pkt. albo dwa razy po 25 punktów bazowych. Nie można też jednak wykluczyć, że skończymy na razie podwyższanie stóp procentowych, ale jednocześnie nie wiążemy sobie rąk” – mówi prof. Adam Glapiński, prezes NBP.

Premier Mattusz Morawiecki, zapytany we wtorek, co zrobi Komisja Polityki Pieniężnej, przypomniał, że jest ona niezależna. Ma zastrzeżenia, jego celem nie jest wywieranie presji na bank centralny, ale on sam – mimo wysokiej inflacji w sierpniu – nie spodziewa się gwałtownego zacieśnienia polityki pieniężnej.

zmiany stóp procentowych

Dane o inflacji za sierpień towarzyszą danym o PKB. Szef Narodowego Banku Polskiego wielokrotnie podkreślał, że działał w sposób, który unika niepotrzebnych, choć gorzkich, środków zaradczych, takich jak podwyżki stóp procentowych. Pytanie tylko, czy dobre dane gospodarcze w II kwartale skłonią RPP do ponownego skorzystania z tego remedium.

Obecnie najnowsze dane o bezrobociu potwierdzają, że jest ono na najniższym poziomie w historii.

Podziel się

Twórca oprogramowania i gier na android, Windows i Ios. Mam 12 lat doświadczenia w tych technologiach. Swój wolny czas poświęcam dziennikarstwu, lubię śledzić trendy w świecie technologii, branży gier i tematyki kryptowalutowej, aby być na bieżąco i zachwycać innych wiadomościami

Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska