Najważniejsze nowe funkcje w Apple's WatchOS 9

Streaming i Technologii

Jeśli masz iPhone’a, Apple Watch jest zdecydowanie najlepszym trackerem fitness. Jedynym minusem (poza żywotnością baterii?) jest to, że oprogramowanie zdrowotne Apple’a historycznie było nieco wybrakowane. To nie jest rzadkością, aby zobaczyć Apple Watch użytkowników natychmiast przenieść swoje dane do bardziej użytecznych i łatwo actionable oprogramowania, jak Strava lub Nike Run Club. Ale to wszystko może się zmienić dzięki całej masie nowych funkcji fitness debiutujących w WatchOS 9.

Jeśli funkcje takie jak pomiar długości kroku i oscylacji pionowej zadziałają zgodnie z założeniami, mogą łatwo przekształcić Apple Watch w najlepszy zegarek do biegania i najlepszy zegarek dla sportowców wytrzymałościowych, kropka. To oprócz całej masy zupełnie nowych funkcji w nowej serii 8, takich jak wykrywanie kolizji i nowy czujnik temperatury ciała, który pomoże ludziom, którzy chcą zajść w ciążę śledzić ich płodność. Tutaj rozbijamy wszystkie najważniejsze nowe funkcje w WatchOS 9. Nie zapomnij sprawdzić naszych najlepszych przewodników po Apple Watch i najlepszych akcesoriów do Apple Watch, aby uzyskać więcej.

Oferta specjalna dla czytelników Gear: Get a 1-roczną subskrypcję WIRED za 5 dolarów (25 dolarów taniej). Obejmuje ona nieograniczony dostęp do strony WIRED.com i naszego magazynu drukowanego (jeśli chcesz). Subskrypcje pomagają finansować pracę, którą wykonujemy każdego dnia.

Czy Twój Apple Watch jest kompatybilny?

Czy Twój zegarek będzie w stanie pobrać WatchOS 9? Następujące modele są kompatybilne:

  • Apple Watch Series 4
  • Apple Watch Series 5
  • Apple Watch SE (2020)
  • Apple Watch Series 6
  • Apple Watch Series 7
  • Apple Watch SE (2022)
  • Apple Watch Series 8
  • Apple Watch Ultra

Będziesz także potrzebował iPhone’a z obsługą systemu iOS 16, który obejmuje iPhone’a 8 (2017) lub nowszego. Możesz sprawdzić naszą łapankę funkcji iOS 16, aby uzyskać instrukcje, jak pobrać nowy system operacyjny na swojej słuchawce.

Jak zainstalować WatchOS 9

WatchOS 9 możesz zainstalować na dwa sposoby: za pomocą iPhone’a lub Apple Watch. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, będziesz chciał się upewnić, że Twój iPhone jest podłączony do Wi-Fi i działa na iOS 16, a bateria Twojego Apple Watcha jest na poziomie 50 procent (co najmniej). Będziesz musiał również upewnić się, że zegarek i iPhone znajdują się obok siebie, aby utrzymać je w zasięgu.

Aby zaktualizować zegarek za pomocą iPhone’a, otwórzcie m.in. Apple Watch App i stuknij w Mój Zegarek zakładka. Następnie stuknij Ogólne > Aktualizacja oprogramowania oraz . Pobierz. Stamtąd zobaczysz koło postępu na swoim Apple Watch, wskazujące na rozpoczęcie aktualizacji. Jeśli zdecydujesz się zainstalować aktualizację bezpośrednio na Apple Watch, będziesz musiał upewnić się, że zegarek jest podłączony do Wi-Fi. Następnie otwórz aplikację „Ustawienia na zegarku i dotknij Ogólne > Aktualizacja oprogramowania > Zainstaluj.

Instalacja WatchOS 9 może potrwać nawet godzinę, więc warto upewnić się, że w tym czasie nie będzie potrzebny dostęp do smartwatcha. Jeśli jednak będziecie tego potrzebować, to zamiast tego możecie wybrać aktualizację Apple Watch w nocy. Gdy otrzymasz powiadomienie, że nowy system operacyjny jest dostępny do pobrania, stuknij przycisk Update Tonight opcja. Następnie na swoim iPhonie potwierdź, że chcesz zaktualizować zegarek w nocy. Zanim pójdziesz spać, upewnij się, że zarówno iPhone, jak i Apple Watch są ładowane przez całą noc.

Funkcje zdrowia i fitnessu

W aplikacjach zdrowotnych i fitnessowych Apple Watcha wprowadzono szereg usprawnień. Poniżej przedstawiamy.

Lepsze widoki treningów

Aby lepiej zoptymalizować swoje treningi, Apple zaktualizował swoją aplikację Workout, aby pokazać więcej statystyk, i można obracać Digital Crown, aby cyklicznie przez różne widoki, takie jak strefy tętna, pierścienie aktywności, a moc i elewacji. Będziesz mieć również możliwość budowania Custom Workouts, kompletne z pracy i odpoczynku interwałów, wraz z alertami dla tętna, tempa, mocy i kadencji podczas pracy.

Compass App

Przeprojektowana aplikacja Compass ma teraz widok hybrydowy, który obejmuje zarówno prosty kompas analogowy, który pokazuje kierunek i namiar plus nowy cyfrowy. Obracanie korony pokazuje istotne informacje nawigacyjne, takie jak szerokość, długość geograficzna, wysokość i nachylenie. Urządzenie zawiera również nowe funkcje orientacyjne, takie jak Punkty trasy i Ścieżka zapasowa. Stuknij ikonę Waypoint, aby umieścić znacznik na interesującym Cię punkcie. Funkcja Backtrack wykorzystuje dane GPS, aby pokazać użytkownikowi, gdzie był, jeśli się zdezorientuje i będzie musiał zawrócić.

Pogłębiona Metryka Biegania

Każdego, kto korzysta z Apple Watch podczas biegania, ucieszy wiadomość, że możesz teraz śledzić nowe metryki, takie jak Ground Contact Time, Stride Length i Vertical Oscillation – wszystkie z nich mogą pomóc w poprawie formy. Możesz je dodać do widoku treningu lub wyświetlić w podsumowaniu aplikacji Fitness oraz Health (aplikacja Fitness jest wreszcie dostępna dla iPhone’ów od iOS 16). Będziesz też mógł obserwować trendy i wzorce w czasie.

Funkcje Fitness+.

Jeśli zostały streaming swoje Fitness+ treningi do drugiego ekranu (jak telewizor) za pomocą AirPlay zamiast Apple TV, w końcu będzie można zobaczyć swoje tętno, kalorie i Burn Bar w czasie rzeczywistym na wyświetlaczu (jeśli jest kompatybilny). Mówiąc o metryce, jest też nowa funkcja „trainer callouts” włączona do Twoich statystyk, takich jak „Hard” i „All Out!”, aby pomóc Ci przesunąć poziom intensywności podczas ćwiczeń.

Etapy snu

Śledzenie snu pokazuje teraz różne etapy snu. Wykorzystując czujnik tętna i akcelerometr, Twój smartwatch zidentyfikuje, kiedy jesteś w fazie REM, Core i Deep sleep. Możesz sprawdzić te dane każdego ranka, korzystając z aplikacji Sleep na zegarku. Bardziej szczegółowe zestawienie, takie jak czas snu, tętno i częstość oddechu oraz wykresy porównawcze snu, zsynchronizujesz z aplikacją Zdrowie.

Rejestruj swoje leki

W iOS 16 w aplikacji Zdrowie pojawiła się nowa zakładka Leki. Możecie za jej pomocą rejestrować przyjmowane leki, tworzyć harmonogramy i ustawiać przypomnienia. Te przypomnienia pojawią się następnie na Twoim Apple Watchu (oprócz iPhone’a), z możliwością zarejestrowania momentu ich zażycia poprzez stuknięcie powiadomienia na zegarku.

Śledź swoją historię AFib

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie migotanie przedsionków, możesz teraz włączyć funkcję Historia AFib, aby uzyskać cotygodniową aktualizację głębszych spostrzeżeń dotyczących Twojego stanu. Możesz sprawdzić, jak często Twój rytm serca wykazuje oznaki migotania przedsionków i jak inne czynniki, takie jak ćwiczenia, sen i alkohol, wpływają na migotanie przedsionków. Dostęp do szczegółowej historii można uzyskać także za pośrednictwem aplikacji Zdrowie – z opcją pobrania pliku PDF w celu przekazania go lekarzowi pierwszego kontaktu. Według Apple, funkcja „uzyskała szereg lokalnych zatwierdzeń i aprobat od organów służby zdrowia na całym świecie i będzie dostępna w ponad 100 krajach i terytoriach, w tym w USA, Kanadzie, Europie, Hong Kongu, Meksyku, RPA, Wielkiej Brytanii i innych krajach”. Jeszcze tej jesieni będzie dostępny w Australii.

Temperature Sensing (Series 8 and Ultra Only)

Z dwustronnym czujnikiem temperatury-jeden z tyłu smartwatcha blisko skóry i jeden pod wyświetlaczem- Apple Watch Series 8 pakuje nową funkcję, która może pomóc wykryć zmiany w organizmie w zależności od temperatury. Podczas snu może mierzyć temperaturę nadgarstka, aby wykryć wszelkie różnice w stosunku do temperatury wyjściowej, które mogą być spowodowane czymś takim jak choroba lub wyczerpanie. Jeśli śledzisz swój okres za pomocą aplikacji Zdrowie, otrzymasz „retrospektywne szacunki owulacji”, aby pomóc w planowaniu rodziny i poprawić przewidywanie okresu.

Podziel się

Mam 32 lata, z czego 15 poświęciłem nauce i technice. Bardzo interesuje mnie postęp technologiczny i chętnie dzielę się z Wami najnowszymi nowinkami ze świata technologii, oprogramowania i gier.

Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska