Najważniejsze nowe funkcje w systemie iOS i iPadOS 16 firmy Apple

Streaming i Technologii

Visual Look Up to inna funkcja wprowadzona przez Apple w zeszłym roku, która oferowała więcej informacji na temat oglądanego zdjęcia, takich jak szczegóły dotyczące punktu orientacyjnego lub podobne wyniki internetowe. Teraz obsługuje ptaki, owady i posągi, ale można również użyć go do uchwycenia obiektu ze zdjęcia (podobnie jak przy użyciu narzędzia Lasso w PhotoShop), aby wkleić gdziekolwiek, jak w wątku rozmowy w Messages.

Śledzenie leków

Apple zaktualizowało aplikację Zdrowie o nową zakładkę Medication, która ma ułatwić śledzenie leków. Możesz go użyć do dodania leków, które musisz wziąć i ustawić przypomnienia (i odbierać je na Apple Watch). Możesz ręcznie wpisać te leki lub po prostu zeskanować etykietę butelki za pomocą aparatu w telefonie. Dane obejmują Krytyczne, Poważne lub Umiarkowane interakcje z tabletkami. Jesteś w stanie zalogować się, kiedy również zażyłeś leki. Możesz udostępnić te dane dotyczące zdrowia członkom rodziny.

Użyj iPhone’a jako kamery internetowej

Fot: Olivia Bee/Apple

Możesz wykorzystać iPhone’a jako kamerę internetową MacBooka (chodzi o tylne kamery, które są znacznie lepsze od kamer internetowych). Nie musisz niczego podłączać. Twój Mac automatycznie wykryje tylną kamerę i użyje jej do wideorozmów. (Funkcję tę obsługuje każdy MacBook z systemem MacOS Ventura). Będziesz mógł korzystać z takich funkcji, jak Center Stage, w którym kamera podąża za Tobą po pomieszczeniu, oraz Portrait Mode, w którym tło jest rozmazane, a Ty nie widzisz bałaganu za sobą. Jest nawet tryb Desk View, który wykorzystuje ultrawide aparatu, aby pokazać ludziom, co jest na biurku, choć nie chcę, aby ktoś widział to. Apple mówi, że pracuje z Belkin na niestandardowych uchwytów do wyposażenia iPhone na górze MacBook.

Apple Maps Goes to Vegas

Apple powoli przeprojektowuje wybrane miasta w USA, aby pokazać bogatsze dane. Firma dodała Las Vegas, Nevada, do listy, wraz z sześcioma kolejnymi miastami, które pojawią się do końca roku. Inne aktualizacje Map to między innymi możliwość dodania do 15 przystanków przed miejscem docelowym, co jest świetnym rozwiązaniem dla długodystansowych podróży drogowych (można to skonfigurować na komputerze Mac i przesłać prosto do iPhone’a). Jeśli korzystasz z transportu publicznego, możesz teraz zobaczyć ceny biletów, dodać karty tranzytowe, sprawdzić niskie saldo i doładować karty tranzytowe.

Tryb „Lockdown

Fot: Apple

Starając się pomóc w ochronie urządzeń przed „wysoce zaawansowanymi cyberatakami” tryb Lockdown dodaje ekstremalną warstwę dodatkowej ochrony do iPhone’a i iPada. Po włączeniu tej funkcji, funkcje, aplikacje i strony internetowe będą ograniczone ze względów bezpieczeństwa – aby pomóc utrzymać złośliwe oprogramowanie lub oprogramowanie szpiegowskie z dostępu i narażania konkretnych danych. Więcej o trybie Lockdown i o tym, jak go włączyć, dowiesz się tutaj.

Kontrola bezpieczeństwa

To nowe narzędzie pozwala szybko usunąć wszystkie dostępy, które mogłeś przyznać komukolwiek ze swoich kręgów, w tym reset awaryjny, który wyloguje Cię z iCloud na wszystkich innych urządzeniach, zresetuje uprawnienia do prywatności i ograniczy wysyłanie wiadomości do urządzenia, które masz w ręku. Pokazuje też, kto ma dostęp do Twoich urządzeń i aplikacji.

Family Sharing

Fot: Apple

Istnieje teraz prostszy proces konfigurowania urządzeń dla dzieci. Wystarczy zbliżyć iPhone’a do iPada i wybrać konto dla dzieci. Ustawi je ze wszystkimi kontrolami rodzicielskimi, które skonfigurowałeś wcześniej. Możesz nawet przyznać przedłużenie czasu ekranowego w aplikacji Wiadomości, zamiast wchodzić w ustawienia urządzenia. Jest też narzędzie Family Checklist, w którym znajdziesz sugestie, jak włączyć udostępnianie lokalizacji, dostosować ustawienia do wieku dzieci i inne.

Zawartość

Tę treść można również zobaczyć na stronie it pochodzi od.

Inne nowe funkcje.

Jest mnóstwo innych Funkcje iOS 16. Oto kilka kolejnych, które warto przywołać:

  • Mail: Teraz można zaplanować wiadomości e-mail, wypisać wiadomości (w krótkim czasie), otrzymać przypomnienia o dodaniu załącznika, jeśli wspomnimy o tym słowie, drzemać wiadomości e-mail i otrzymać sugestie dotyczące dalszych działań. Apple twierdzi również, że przebudował funkcję wyszukiwania, więc powinieneś mieć łatwiejszy czas na znalezienie starych e-maili.
  • Home: Aplikacja Home została przeprojektowana od podstaw. Będzie wspierać nadchodzący standard Matter, a teraz możesz zobaczyć cały swój dom w jednym feedzie.
  • Handoff FaceTime Calls: Gdy prowadzisz rozmowę FaceTim na telefonie, zbliż urządzenie do MacBooka lub iPada, a rozmowa zostanie przeniesiona na urządzenie z dużym ekranem. Działa to z każdym MacBookiem, na którym można uruchomić system MacOS Ventura.
  • Fitness: Tak, to prawda. Aplikacja „Fitness w końcu jest dostępny dla każdego, kto ma iPhone’a. Nie jest wymagany Apple Watch. Będziesz mógł zamknąć swoje pierścienie bez konieczności noszenia Apple Watch. Jest też garść nowych funkcji WatchOS wykonanych z myślą o śledzeniu biegów.
  • Apple News: Nowa sekcja Moje sporty pozwala śledzić ulubione drużyny i zawodników w jednym obszarze aplikacji Wiadomości. Można zobaczyć wyniki, harmonogramy, standings i highlights. Jest ona dostępna w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii, a po wykupieniu subskrypcji Apple News+ otrzymacie dostęp do relacji premium.
  • CarPlay: Apple pracuje z producentami samochodów nad przeprojektowanym doświadczeniem CarPlay. To obejmuje konfigurowalny licznik kilometrów, przyciski do kontrolowania każdego aspektu samochodu i ujednolicony interfejs. Pierwsze samochody, które zostaną uruchomione z tym nowym doświadczeniem, zostaną ogłoszone późno w 2023 roku.
  • Dostępność: Kilka topowych funkcji dostępności to między innymi Door Detection, która pozwala osobom niewidomym lub słabo widzącym korzystać z iPhone’ów, aby zobaczyć obszar przed nimi. Apple Watch Mirroring pozwala osobom niepełnosprawnym fizycznie i ruchowo w pełni kontrolować Apple Watch z iPhone’a.
  • Quick Notes: Ta funkcja iPada jest już dostępna na iPhone’ach. Możesz stworzyć notatkę w dowolnym miejscu, uzyskując do niej dostęp z Centrum Sterowania.
  • Wsparcie dla kontrolerów Nintendo: iOS 16 dodaje wsparcie dla Nintendo Switch Pro Controller i Joy-Cons, dzięki czemu można grać w gry z em. iOS obsługuje już kontrolery PS5 i Xbox Series X.

Coming Soon

Wszystkie z wymienionych funkcji są obecnie dostępne w iOS 16, ale jest kilka, które zostaną wydane w ramach przyszłych aktualizacji. Apple nie podało nam dokładnej daty, kiedy możemy się ich spodziewać, poza tym, że jeszcze w tym roku lub w przyszłej aktualizacji.

Pay It Later With Apple Pay

Możesz sobie na to pozwolić. Naprawdę.

Fot: Apple

Usługi, które pozwalają kupić teraz, ale zapłacić później, otrzymały od analityków konsumenckich., ale Apple jest barreling naprzód z własnym wziąć nazwie Apple Pay Later. W przyszłej aktualizacji, będziesz mógł podzielić koszt zakupu Apple Pay przez cztery równe płatności rozłożone na sześć tygodni z zerowym oprocentowaniem i bez opłat. Będziesz mieć również możliwość ubiegania się o Apple Pay Later podczas sprawdzania za pomocą Apple Pay (Apple mówi, że zrobi miękką kontrolę kredytową), i będziesz musiał mieć go poparte kartą debetową. Apple mówi, że jest dostępna wszędzie tam, gdzie Apple Pay jest akceptowane online lub w aplikacji.

Podziel się

Mam 32 lata, z czego 15 poświęciłem nauce i technice. Bardzo interesuje mnie postęp technologiczny i chętnie dzielę się z Wami najnowszymi nowinkami ze świata technologii, oprogramowania i gier.

Rate author
( No ratings yet )
Innowacja Polska