Dąb jedwabnik. Wieloszczety jadowite gąsienice Wielkopolski

Streaming i Technologii

Mimo dobrze brzmiącej nazwy dębowe widowiska mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Gąsienice tego owada mają zaledwie 3 cm długości i niedawno pojawiły się w Wielkopolsce. Trzeba na nie uważać, bo mogą powodować nieprzyjemne objawy, a czasem nawet zagrożenie dla zdrowia – ostrzegają krajowi leśnicy.

Korowód dębowy to ciepłolubny nocny motyl. Jego szara rozpiętość skrzydeł wynosi około 25mm. Późnym latem i jesienią samice składają około 150 jaj w górnej części baldachimu dębu, ale owady stają się aktywne dopiero w maju. Gąsienice następnie wykluwają się i żyją w większych grupach, dopóki nie przepoczwarczą.

ZOBACZ: Śmierć 420 tysięcy pszczół. Policja zatrzymała podejrzanego o otrucie owadów

Pokryte gęstymi włoskami gąsienice żerują nocą, najczęściej na liściach dębów. Czasem można je spotkać na jesionach, bukach, kasztanach, brzozach, śliwach, leszczynach oraz wierzbach. Po zmroku wędrują w szeregu w regularnym korowodzie po pniach i gałęziach. Stąd też ich nazwa – „korowódka dębówka”. Na jednym drzewie może być nawet 100 tys. takich owadów.

Dlaczego korowódka dębówka jest niebezpieczna?

Dorosła forma owada nie jest niebezpieczna. Problemem są jego gąsienice, a zwłaszcza trujące włosy, które pokrywają się nim od pierwszego dnia życia. Każda larwa ma około 60 000. Włosie ma długość 2 mm, co zapobiega drapieżnikom.

W momencie zagrożenia, korowódka może wystrzelić w powietrze te włoski, które z unoszone przez wiatr mogą przemierzyć nawet kilka kilometrów. Są kruche i łamliwe, wypełnione różnymi proteinami i parzącym płynem, zwanym thaumetopoeiną. Po kontakcie ze skórą lub oczami substancja ta może wywoływać nieprzyjemne uczulenia i podrażnienia, a często także objawy groźne dla zdrowia. Leśnicy starają się ograniczyć występowanie korowódki stosując opryski.

ZOBACZ: Dramatyczne w skutkach wymieranie owadów – alarmuje niemiecka minister środowiska

Bezpośredni kontakt z owadem powoduje zawroty głowy, gorączkę, ataki astmy oraz reakcję alergiczną. Mogą pojawić się również wymioty oraz wysypka.

Co zrobić, kiedy dojdzie do kontaktu z gąsienicą korowódką dębówką?

– Zdejmij ubranie, na których mogą być szkodliwe włoski (wypierz je w min. 60 stopniach!)
– Jeśli włoski znajdują się bezpośrednio na skórze, usuń je za pomocą taśmy klejącej. Po prostu przyłóż klejącą stroną do miejsc, gdzie mogą znajdować się włoski gąsienicy i odklej. W razie konieczności czynność powtórz wielokrotnie, zmieniając kawałki taśmy.
– Podrażnione miejsca przemyj letnią wodą.
– Nie drap i nie pocieraj zmian alergicznych, jakie wystąpiły na skórze.
– Gdy włoski gąsienicy dostaną się do oczu, albo spowodują silną rekcję alergiczną, jak najszybciej zgłoś się do lekarza!

Pierwsza Pomoc

Symptomy te mogą wystąpić od razu bądź w ciągu kilku godzin. Dlatego w większości przypadków stosuje się tylko terapię antyhistaminową lub miejscowe zastosowanie leków steroidowych.

Korowódka dębówka – zagrożenie dla zwierząt domowych

Koty i psy z powodu zetknięcia się ze szczeciną korowódki dębówki w początkowej fazie najczęściej zaczynają się intensywnie ślinić, mają problemy z piciem i spożywaniem pokarmów, a na ich ciele mogą pojawić się drobne rany. W takich przypadkach niezbędna jest natychmiastowa pomoc weterynarza.

Od blisko 10 lat obserwujemy silne namnażanie korowódki dębówki. Przyczyną są wysokie temperatury powietrza i suche dni w początkowym okresie lata. Dodatkowo nawałnice oraz silny wiatr powodują, że gąsienice i ich gniazda z parzącymi włoskami są zdmuchiwane z drzew, co zwiększa prawdopodobieństwo wejścia z nimi w kontakt. Choć przypadki poparzenia przez korowódkę nie są częste, zalecamy zachowanie ostrożności.

Source link

Podziel się
Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska