Nike stworzyło robota, który może czyścić i naprawiać trenażery

Technologii

Producent obuwia Nike opracował zrobotyzowany system do czyszczenia i naprawy trenażerów. BILL (Bot Initiated Longevity Lab) ma według strony internetowej marki przedłużyć żywotność butów.

“Nadanie produktowi drugiego życia zmniejsza jego wpływ na środowisko. Ta świadomość doprowadziła do powstania najnowszej innowacji Nike w zakresie sprzedaży detalicznej, BILL – tłumaczyli swój główny cel twórcy robota. BILL może teraz obsługiwać trenerów Air Force 1, Air Jordan 1, Space Hippie 01 i Nike Dunks.

Działa to w następujący sposób: robot generuje trójwymiarowy model cyfrowy buta i znajduje miejsca do wyczyszczenia wierzchu, boków i podeszwy, a właściciele trenerów mogą w międzyczasie wybrać łatki, które zatuszują otarcia na ich trenażerach. Kiedy BILL skończy swoją pracę (przetworzenie pary Air Force 1s zajmuje robotowi około 45 minut), pracownicy zainstalują nowe wkładki i sznurówki wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

Na razie BILL jest dostępny w sklepie marki Nike Town London i jest darmowy dla wszystkich posiadaczy trenerów tej marki. Noah Murphy-Reinherz, szef działu projektowania środowiskowego w Nike, ma nadzieję, że rzeczy takie jak ten robot mogą stworzyć bardziej osobiste połączenie między ludźmi a ich ulubionymi rzeczami.

“Ludzie są gotowi zadać sobie wiele trudu, aby zadbać o swoich ulubionych trenerów. Naprawa przedmiotu to sposób na przedłużenie naszej pamięci o nim. BILL traktujemy jako narzędzie do realizacji tego celu. Roboty mogą wykonywać takie prace, które trudno jest wykonać ręcznie. Ale kiedy używamy ich jako technologii do ponownego wykorzystania, nadal chcemy, aby usługa była spersonalizowana – wyjaśnił.

Zarząd Nike przyjrzy się reakcji ludzi i zdecyduje o dalszych losach BILL. Jeśli eksperyment się powiedzie, takie same roboty pojawią się w innych sklepach tej marki.

Podziel się

Od 15 lat poświęcam się nauce i technice. Bardzo interesuję się postępem technologicznym i chcę dzielić się z Wami najnowszymi wiadomościami ze świata technologii, oprogramowania i gier.

Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska