Nikt nie kupuje komputerów: sprzedaż spadła najbardziej od 20 lat

Rozrywka

W trzecim kwartale 2022 roku globalny rynek komputerowy odnotował najgorszy spadek sprzedaży od ponad 20 lat. Takimi danymi podzieliła się firma badawcza Gartner w swoim nowym raport.

Gartner śledzi sprzedaż komputerów osobistych od połowy lat 90. Eksperci zauważyli, że od lipca do września na świecie sprzedano 68 milionów komputerów PC, co oznacza spadek o 19,5% w stosunku do tego samego okresu w 2021 roku. I jest to piąty z rzędu kwartał spadków rok do roku.

Analitycy podkreślają, że sprzedaż była bardzo ospała mimo rozpoczęcia nowego roku szkolnego, promocji, obniżek i ogólnego spadku cen przy spadającym popycie. Faktem jest, że wielu użytkowników kupiło nowe komputery w ciągu ostatnich dwóch lat, a problemy geopolityczne i ekonomiczne zmusiły firmy do większej oszczędności w wydatkach na IT. Spowolnienie sprzedaży laptopów doprowadziło do spadku całego rynku amerykańskiego, ale rynek komputerów stacjonarnych wykazał umiarkowany wzrost, napędzany niezaspokojonym popytem ze strony przedsiębiorstw, jak również zakupami ze strony sektora publicznego.

“Wyniki tego kwartału mogą oznaczać historyczne spowolnienie na rynku PC. Podczas gdy zakłócenia w łańcuchu dostaw w końcu ustąpiły, duże zapasy stały się poważnym problemem ze względu na słaby popyt na komputery PC zarówno na rynku konsumenckim, jak i biznesowym” – skomentował Mikako Kitagawa, główny analityk firmy Gartner.

Lenovo utrzymało pozycję lidera w dostawach komputerów PC na rynku globalnym z udziałem 25,2% w ostatnim kwartale. Chiński gigant zwiększył swój udział w porównaniu z rokiem 2021, choć liczba sprzedanych komputerów PC spadła we wszystkich regionach z wyjątkiem Kanady. Na drugim miejscu znalazł się HP z 18,7%, a pierwszą trójkę zamyka Dell z 17,7%. Dalej w tyle są Apple (8,5%), Asus (8,2%), Acer (6,6%), a kolejne 15,2% dzielą między siebie mniejsi producenci.

#Nikt #nie #kupuje #komputerów #sprzedaż #spadła #najbardziej #lat

Podziel się

Twórca oprogramowania i gier na android, Windows i Ios. Mam 12 lat doświadczenia w tych technologiach. Swój wolny czas poświęcam dziennikarstwu, lubię śledzić trendy w świecie technologii, branży gier i tematyki kryptowalutowej, aby być na bieżąco i zachwycać innych wiadomościami

Rate author
( No ratings yet )
Innowacja Polska