Opracowano film, który przekształca światło ultrafioletowe w podczerwień

Technologii

Dzięki temu poprawi się wydajność upraw na całym świecie.

film który przekształca światło ultrafioletowe w podczerwień
film który przekształca światło ultrafioletowe w podczerwień

Pracownicy Uniwersytetu Hokkaido oraz Instytutu Inżynierii i Badań Reakcji Chemicznych wprowadzili do sprzedaży cienką folię, która przekształca światło ultrafioletowe w podczerwień. Chcą go wykorzystać do przyspieszenia wzrostu roślin i zwiększenia plonów na całym świecie. Wyniki pracy naukowej ukazały się w Scientific Reports.

Fotosynteza pozwala roślinom uzyskać energię ze światła słonecznego i wody. Oprócz światła widzialnego, światło słoneczne zawiera również promieniowanie ultrafioletowe (UV).

W nowej pracy naukowcy próbowali stworzyć dodatkowe źródło światła widzialnego poprzez zastosowanie materiału konwertującego długość fali. Materiał ten oparty jest na europie. Powłoka może być nakładana na zwykłe arkusze plastikowe. Folia nie tylko przekształca UV w światło czerwone, ale również nie blokuje światła widzialnego pochodzącego ze słońca.

Skuteczność rozwinięcia sprawdzono na mangowcu i modrzewiu japońskim. Po 63 dniach wysokość mangowca wzrosła o 1,2 raza, a jego biomasa o 1,4 raza. Sadzonki modrzewia japońskiego wykazywały większe tempo wzrostu względnego w pierwszych 4 miesiącach wzrostu. Średnica pnia była 1,2 razy większa, a całkowita biomasa 1,4 razy większa niż u drzew uprawianych bez specjalnej folii.

Podziel się

Od 15 lat poświęcam się nauce i technice. Bardzo interesuję się postępem technologicznym i chcę dzielić się z Wami najnowszymi wiadomościami ze świata technologii, oprogramowania i gier.

Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska