Pewnego dnia Słońce zniszczy również Ziemię. Astronomowie po raz pierwszy zaobserwowali proces pochłaniania planety przez gwiazdę macierzystą

Wiadomości

Po raz pierwszy w historii astronomom udało się zaobserwować proces pochłaniania planety przez gwiazdę macierzystą.

Krótki błysk został zarejestrowany w odległości około 12 000 lat świetlnych od Ziemi w 2020 roku, ale analiza danych i zrozumienie, co dokładnie się stało, zajęło trochę czasu.

Pewnego dnia Słońce zniszczy również Ziemię.  Astronomowie po raz pierwszy zaobserwowali proces pochłaniania planety przez gwiazdę macierzystą
K. MILLER I R. HURT/IPAC/CALTECH

Początkowo zakładano, że doszło do połączenia dwóch gwiazd, ale ostatecznie okazało się, że energia uwolniona w tym procesie była o trzy rzędy wielkości mniejsza, niż gdybyśmy mówili o dwóch gwiazdach. W rezultacie naukowcy doszli do wniosku, że najprawdopodobniej wybuch był wynikiem upadku dużej planety na gwiazdę macierzystą.

Mówimy o tak zwanym gorącym Jowiszu, który krążył wokół gwiazdy w bardzo bliskiej odległości. Według obliczeń masa planety była około 10 razy większa od masy Jowisza.

Przyczyną tego kosmicznego kataklizmu jest ekspansja gwiazdy i jej przemiana w czerwonego olbrzyma. Według wszystkich współczesnych modeli ewolucji gwiazd, nasze Słońce czeka ten sam los za kilka miliardów lat. Najprawdopodobniej w procesie powiększania się Słońca nasza planeta również zostanie pochłonięta przez gwiazdę.

Podziel się

Od 15 lat poświęcam się nauce i technice. Bardzo interesuję się postępem technologicznym i chcę dzielić się z Wami najnowszymi wiadomościami ze świata technologii, oprogramowania i gier.

Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska