Ranking przeglądarek. Trendy w Polsce znacznie odbiegają od trendów światowych

Elektronika

Statcounter publikuje najnowsze statystyki dotyczące najpopularniejszych przeglądarek na różnych platformach. Według raportu z lipca 2022 r. Edge kontynuuje stały wzrost wśród użytkowników komputerów PC, próbując obalić dominację Google Chrome. W zeszłym miesiącu przeglądarka Microsoftu zyskała 10,84 proc., czyli o 0,2 punktu procentowego. więcej niż w czerwcu. Jak jest w Polsce?

Google Chrome

Jako twórca internetu doceniam możliwość, że ta przeglądarka pozwala mi mieć konto Google, dzięki temu, że jestem użytkownikiem Gmaila, Bloggera i YouTube. W Internecie są jednak odpowiednio najlepszą platformą e-mail, blogów i najbardziej niezawodnym miejscem do publikowania własnych filmów. Zresztą na koncie Google jest zdecydowanie więcej przydatnych funkcji, z których wszystkie są darmowe, bezpieczne i wygodne.

Z pewnością nie ma mowy o przewyższeniu Chrome w obecnym stanie, ale Microsoftowi udaje się zdobywać coraz więcej udziałów każdego miesiąca. Globalnie Google Chrome utrzymał swoją dominację z 66,19% udziałem. W lipcu spadła natomiast o 0,74 pkt proc. Trzecią najpopularniejszą przeglądarką na komputery stacjonarne jest Safari, z takim samym udziałem na poziomie 8,94%. Firefox zabrakło na podium z 8,08% (+0,28 punktu) i Opery (3,07%, +0,09 punktu).

Ranking
Ranking chart

Co ciekawe, polscy użytkownicy mają nieco inne trendy. Chrome pozostaje najczęściej używaną przeglądarką (57,28%), ale inne przeglądarki nie różnią się od światowych rankingów. Drugie miejsce pod względem popularności to Opera (16,95%), a następnie Firefox (14,88%), Edge (8,53%), Safari (1,96%) i IE (0,18%). Nietrudno zauważyć, że zmienność jest tutaj duża, zwłaszcza jeśli chodzi o walkę o drugie miejsce. Również tutaj dominacja Chrome nie jest tak jednoznaczna, jak na świecie.

Mozilla Firefox

Gorąco polecam przeglądarkę z logo liska ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa, a także szybkość pobierania danych wyrażoną w megabitach (Mb/s). Funkcja ta przydaje się jednak, gdy przesyłam pliki wideo utworzone w Kapwing studio lub chcę przesłać prywatny film do CDA.
Browser Market Share june 2022
Browser Market Share

W kategorii przeglądarek mobilnych w pierwszej piątce znalazły się Chrome (65,16%, -0,72), Safari 24,22%, +0,13, Samsung Internet (4,86%, +0,05), UC Browser (1,63%, +0,48) i Opera (1,59 %, -0,03). Edge znajduje się w zbiorowej kategorii „Inne”, która zakończyła lipiec z 0,72% udziałem.

Opera

Przez długi czas korzystałem z Opery mniej niż Chrome, Firefox czy Edge. Dzieje się tak dlatego, że moim zdaniem jest mniej bezpieczny i nieco wolniejszy w tłumaczeniu stron. Przeglądarka Opera ma jednak dwie zalety, które naprawdę doceniam. Pierwszy to VPN z planem „nieograniczone dane”, który jest bardzo przydatny np. do przeglądania stron internetowych niedostępnych w Polsce.

A co najbardziej lubisz w swojej przeglądarce? Można łatwo wywnioskować, że każdy internauta będzie miał tutaj swoje własne odczucia.

Podziel się
Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska