Robot-chwytak inspirowany trąbą powietrzną może szczypać i chwytać obiekty małe i duże

Technologii

Kluczową cechą robota była jego zdolność do podnoszenia zarówno małych, jak i dużych przedmiotów. Według naukowców, robot jest łatwy w obsłudze i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka w miejscu pracy.

Robot-chwytak
Robot-chwytak

Elastyczne “palce” na końcu trąby słonia stały się inspiracją dla wszechstronnego robotycznego chwytaka, zdolnego do podnoszenia i trzymania różnych obiektów, zarówno dużych, jak i małych – od igły do akupunktury, przez cienką metalową linijkę, po duże pudełko do pakowania.

Trąba słonia, przypominająca nieco ogromną, pokrytą twardą skórą i naszpikowaną mięśniami i nerwami, ma wiele zastosowań – posiada silny zmysł węchu, potrafi zasysać wodę i brud oraz chwytać przedmioty o różnych kształtach.

Od wielu lat jest źródłem inspiracji w robotyce, ma oczywiste zastosowanie w operacjach typu “podnieś i połóż”, a najnowsze osiągnięcie naukowców z Korea Institute of Machinery and Materials (KIMM) wydaje się być jednym z najzdolniejszych.

Zainspirowany opuszkami palców trąby słonia, chwytak KIMM wykorzystuje kombinację chwytania jak pazury i zdolności ssania do chwytania, przytrzymywania i podnoszenia obiektów o różnych kształtach i rozmiarach.
Zainspirowany opuszkami palców trąby słonia, chwytak KIMM wykorzystuje kombinację chwytania jak pazury i zdolności ssania do chwytania, przytrzymywania i podnoszenia obiektów o różnych kształtach i rozmiarach.

Urządzenie, określane jako “pierwsza na świecie ręka robota naśladującego tułów słonia”, łączące w sobie możliwości chwytaka typu pazurowego z chwytakiem typu ssącego, jest w stanie szczypać i chwytać obiekty dzięki miękkim strukturom na czubku.

Przewody napędzane przez cylinder pneumatyczny są prowadzone przez środek tej miękkiej struktury i zmieniają kształt chwytaka, gdy jest aktywowany, pozwalając jego pazurom częściowo złożyć się na siebie, aby szczypać i chwytać obiekty, podczas gdy wbudowane mikrokanały tworzą uszczelnienie próżniowe, aby zwiększyć siłę chwytania w razie potrzeby.

Oznacza to, że chwytak może chwytać obiekty o różnych kształtach, rozmiarach i wadze – co zespół z KIMM zademonstrował chwytając igłę o średnicy 0,25 mm oraz pudełko do pakowania, które było 10 razy większe. Inne zadania obejmowały pakowanie lalki na prezent, umieszczanie świeczek na torcie przed zapaleniem ich za pomocą zapałek, a nawet angażowanie się w układanie kwiatów.

Badacze uważają, że system działa bez potrzeby stosowania skomplikowanych czujników lub kontroli, a miękki chwytak nie powinien stwarzać ryzyka urazu, gdy jest obsługiwany w pobliżu ludzi. Jako takie, przyszłe zastosowania technologii obejmują boty montażowe na liniach produkcyjnych i roboty usługowe wokół domu.

Podziel się
Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska