SK hynix wprowadza pierwsze na świecie moduły pamięci DDR5, które pracują z częstotliwością 6400MHz bez konieczności podkręcania

SK hynix DDR5 Elektronika

Firma SK hynix wprowadziła na rynek, jak twierdzi, pierwsze na świecie moduły pamięci DDR5-6400 w formatach UDIMM i SO-DIMM, o pojemności odpowiednio 32 GB, przeznaczone dla komputerów stacjonarnych i notebooków. Moduły te są początkowo w stanie pracować z efektywną częstotliwością 6400MHz bez konieczności stosowania specjalnych profili podkręcania Intel XMP 3.0 lub AMD EXPO.

SK hynix DDR5
SK hynix DDR5

Producent zaznacza, że próbki modułów pamięci DDR5-6400 o pojemności 32GB są już wysyłane do różnych producentów OEM w celu przeprowadzenia testów.

Południowokoreańska firma twierdzi, że jej moduły DDR5 o transferze 6400 Mbit/s są obecnie najszybszymi produktami DDR5 o takiej charakterystyce. Nowe moduły wykorzystują nowe urządzenie o nazwie CKD (Clock Driver) do utrzymania stabilnej pracy DDR5-6400. Urządzenie eliminuje problemy z jakością sygnału zegarowego, które pojawiają się, gdy pamięć pracuje z dużą prędkością.

Dodamy, że najszybszymi dostępnymi obecnie modułami pamięci są moduły pamięci G.Skill, które według zapowiedzi obsługują tryb DDR5-7800. W tym przypadku mówimy jednak o gwarantowanej możliwości podkręcania tych modułów do określonej częstotliwości efektywnej za pomocą profili XMP 3.0.

W przyszłym roku SK hynix planuje wprowadzić na rynek układy DDR5 wykorzystujące technologię 10nm piątej generacji (1b) i litografię EUV, co pozwoli na zmniejszenie poboru mocy i zwiększenie wydajności układów.

Podziel się

Od 15 lat poświęcam się nauce i technice. Bardzo interesuję się postępem technologicznym i chcę dzielić się z Wami najnowszymi wiadomościami ze świata technologii, oprogramowania i gier.

Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska