Xiaomi podbija rynek? Xiaomi Mini PC zaskakuje!

xiaomi-mini-pc-china-cena Elektronika

Wszystko wskazuje na to, że Xiaomi chce przebić się na kolejny rynek – tym razem chodzi o kompaktowe komputery stacjonarne. Chińska marka zaprezentowała swoje pierwsze tego typu urządzenie i trzeba przyznać, że wielu klientów może być nim zainteresowane. Co oferuje Mini PC Xiaomi i czy Apple ze swoim Mac mini może czuć się zagrożone?

Xiaomi Mini PC – powod, by go kupić

Na oficjalnej stronie produktu producent wymienia 6 powodów, dla których warto zainteresować się tym urządzeniem. Ta lista zawiera główne zalety tego urządzenia. W tym przypadku Xiaomi podkreśla jedną z najważniejszych kwestii dla każdego, kto decyduje się na zakup kompaktowego komputera stacjonarnego, a mianowicie rozmiar.

Xiaomi-Mini-PC-1

Xiaomi Mini PC jest naprawdę niewielki – jego wymiary to 112x112x38 mm, a waga jedynie 437 gramów. Producent podkreśla, że to zaledwie 3% wielkości standardowej obudowy komputera stacjonarnego. Przy okazji omawiania rozmiarów tego sprzętu trzeba przyznać, że dzięki czarnej, metalowej obudowie wykonanej ze stopu aluminium wygląda naprawdę dobrze i będzie świetnie prezentować się na biurku.

Drugim wyróżnionym przez producenta atutem jest jego serce, czyli procesor Intel Core i5 12. generacji  (model 1240P). To zaprezentowana w pierwszym kwartale 2022 roku 12-rdzeniowa (4x Performance-Core i 8x Efficient-Core), 16-wątkowa jednostka. Jej rdzenie rozpędzą się maksymalnie do 4,40 GHz. Chipset oferuje 12 MB pamięci cache. Kolejnym, wymienionym przez producenta powodem, dla którego warto kupić Xiaomi Mini PC, jest fakt, że oferuje on zintegrowany układ graficzny Intel Iris Xe o maksymalnej częstotliwości 1,3 GHz.

Kolejne aspekty specyfikacji, wyróżnione na stronie internetowej produktu, to 16 GB RAM DDR4 3200 MHz (jednak sprzęt może obsłużyć nawet 64 GB RAM) i 512 GB dysk SSD (NVMe, PCIe 4.0). W wielkiej szóstce producenta znalazł się jeszcze 100 W zasilacz sieciowy, a także rozbudowane interfejsy komputera.

W kompaktowym PC Xiaomi znalazły się złącza: 3x USB 3.2 Gen 2, 1x USB 2.0, 2x Thunderbolt 4, 2x HDMI 2.1 i gniazdo audio 3,5 mm. Na podkładzie jest też bezprzewodowa karta sieciowa AX211, która obsługuje Wi-Fi 6 oraz Bluetooth 5.3.

Xiaomi to konkurencja dla Apple?

Chińska marka może stać się poważnym konkurentem dla Giganta z Cupertino w segmencie Mini PC, przede wszystkim ze względu na cenę swojego produktu. Urządzenie dostępne jest na rynku chińskim, a jego cena wynosi 3699 juanów, czyli równowartość ~2360 złotych. Dla porównania Apple Mac mini z procesorem Apple M1, 16 GB RAM i dyskiem SSD o pojemności 512 GB kosztuje w Chinach 8299 juanów (w Polsce 6299 złotych).

Nie trzeba dodawać, że ceny są bardzo zróżnicowane. Jeśli Xiaomi zdecyduje się wprowadzić to urządzenie na światowy rynek, może przekonać wielu klientów. Nawet jeśli nie, to z pewnością będzie się dobrze sprzedawać, nawet w samych Chinach.

Podziel się

Od 15 lat poświęcam się nauce i technice. Bardzo interesuję się postępem technologicznym i chcę dzielić się z Wami najnowszymi wiadomościami ze świata technologii, oprogramowania i gier.

Rate author
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Innowacja Polska